Inne

5 października o godzinie 11 rozpocznie się 68. edycja Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, jednej z największych żeglarskich imprez w Polsce.

Już w najbliższą sobotę kilkuset żeglarzy i prawdopodobnie około stu jednostek wystartuje w 68. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej. Regaty te organizowane są od 1952 roku przez Yacht Klub Stal Gdynia i przez blisko 70 lat zbudowały sobie renomę jednych z najważniejszych polskich regat morskich. Wpływ na to miała z pewnością formuła australijska, w której udział może wziąć każda jednostka – zarówno regatowa, turystyczna, jak i sportowa – a zwycięża po prostu pierwszy jacht na mecie.

W zeszłym roku w Błękitnej Wstędze wystartowało 107 jachtów, a organizatorzy szacują, że w tym roku może być ich jeszcze więcej. Na liście startowej znalazły się zarówno oldtimery (np. Copernicus, który okrążył świat w regatach Whitbread Round the World Race w latach 1973/1974), jachty regatowe (np. Scamp 27, który zdobył brązowy medal w tegorocznych mistrzostwach Europy ORC) i wielokadłubowce (np. Mniuty 2).

– Wszyscy wiemy, ze zdobycie Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej przez załogi jednokadłubowców wymaga doskonałej taktyki, pracy załogi i nieco szczęścia, zwłaszcza do pogody – mówi Witold Karałow, sternik jachtu Scamp 27. – Te regaty gromadzą wiele szybkich teamów i nie ma podziału na klasy – będziemy się ścigać z katamaranami i szybszą Imocą Zbigniewa Gutka Gutkowskiego. No ale już raz udało nam się tego dokonać, podczas Nord Cup, kiedy zdobyliśmy Bursztynowy Puchar Neptuna dopływając do mety bezwzględnie pierwsi, nawet przed A-Catem. Zawsze myślimy pozytywnie, więc jesteśmy dobrej myśli, liczymy na kursy genakerowe i przede wszystkim zamierzamy się dobrze bawić.

Start do tegorocznych regat odbędzie się w sobotę 5 października o godzinie 11. O 15.30 w hangarze Yacht Klubu „Stal” Gdynia rozpocznie się Sailors Party, a o 18 ogłoszone zostaną wyniki i rozdane nagrody.

Zgłoszenia do Błękitnej Wstęgi są przyjmowane do piątku 4 października. Jednostki uczestniczące w regatach zostaną podzielone na pięć grup – o długości ponad 12 metrów, od 9 do 12 metrów, do 9 metrów, wielokadłubowce i jachty mieczowe.

Strona regat
Formularz zgłoszeniowy

Jędrzej Szerle / www.zeglarski.info
Fot.: Tadeusz Lademann / www.zeglarski.info

1 1 1 1