Inne

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. 28 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne - dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty - transatlantyku Batory.

Sprawdzić siebie

„Sprawdzić siebie” to przejmująca opowieść o pasji, determinacji i charakterze. Bohaterem znakomitego dokumentu w reżyserii Jerzego Szotkowskiego jest Leonid Teliga – żeglarz, pisarz, dziennikarz, oficer piechoty i lotnictwa – uczestnik II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku zbudował w Gdyni za własne pieniądze pełnomorski jacht Opty, na którym opłynął samotnie świat pod żaglami. Jako pierwszy Polak, jeden z pierwszych w historii jachtingu. W filmie Leonid Teliga opowiada o narodzinach pomysłu wielkiej wyprawy, problemach w jej realizacji, o samym rejsie, wreszcie o dręczącej żeglarza poważnej chorobie, a także wielkim pragnieniu dokończenia rejsu wbrew problemom zdrowotnym.

Ted 

„Ted” to z kolei filmowy portret kapitana Tadeusza Olechnowicza, ostatniego komendanta Daru Pomorza i pierwszego Daru Młodzieży. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery.

Statek

„Statek” to miniatura filmowa Katarzyny Sędek, opowiadająca o nieistniejącym już specyficznym świecie pasażerskiej żeglugi i jej najsłynniejszym reprezentancie – transatlantyku Batory. Reportaż opiera się na równoległej opowieści dwóch weteranów z Batorego – Edwarda Obertyńskiego i Emila Piechowicza oraz amatorskich materiałach filmowych nakręconych podczas podróży statku. Zobaczymy na archiwalnych kadrach m.in. wybitnych kapitanów i wybitnych polskich artystów podróżujących Batorym na gościnne występy za oceanem. 

Wszystkie pokazy będą dodatkowo poprzedzone wprowadzeniem eksperta lub autorów filmu. Wstęp na filmy w ramach przeglądu jest wolny.

Gdynia.pl / Marta Jaszczerska

1 1 1 1