Inne

Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek Instytutu Oceanologii PAN Oceania trafił na sieć-widmo, która okręciła się wokół śruby statku i unieruchomiła system napędowy. Awarię udało się jednak usunąć dzięki szybkiej pomocy norweskiej straży przybrzeżnej.

Jak poinformowała PAP Regina Terlecka z IO PAN, do zdarzenia doszło 14 sierpnia. Wówczas Oceania trafiła na unoszącą się pod powierzchnią wody, niewidoczną dla nawigatorów zerwaną sieć trałową – tzw. sieć-widmo.

„Sieć nawinęła się na śrubę statku, całkowicie unieruchomiła system napędowy powodując niekontrolowany dryf jednostki zagrażając bezpieczeństwu załogi” - opisała Terlecka. Dodała, że po inspekcji śruby przy pomocy kamery podwodnej kapitan jednostki stwierdził, że załoga nie dysponuje odpowiednimi środkami do usunięcia awarii. Zdecydował się więc powiadomić gubernatora Spitsbergenu i norweską Straż Przybrzeżną o zaistniałej sytuacji, prosząc o pomoc.

„Norwegowie skierowali natychmiast okręt straży przybrzeżnej NORDKAPP z ekipą nurków i po kilkunastu godzinach awaria została usunięta. Co bardzo ważne, szybka i trudna akcja została przeprowadzona nieodpłatnie, co jest pięknym, tradycyjnym wyrazem solidarności ludzi morza i uznania, jakim obecność Polaków w rejonie Svalbardu cieszy się w oczach Norwegów” - podkreśliła Terlecka.

Przypomniała przy tym, że dryfujące sieci są poważnym problemem nie tylko dla nawigacji, ale i dla morskiej przyrody. Wykonane z grubego materiału przypominającego nylon, unosząc się w wodzie przez lata, łapią ryby, ptaki i ssaki morskie, w końcu lądują na brzegach, gdzie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt i ptaków.

„W ubiegłym roku ekipa z Instytutu Oceanologii PAN naliczyła około 100 szkieletów reniferów, które zginęły na wybrzeżach Spitsbergenu zaplątane w porzucone sieci” - poinformowała przedstawicielka IO PAN.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

0 Korekta?
Chyba Norwegowie a nie Norwedzy...?
17 sierpień 2018 : 12:44 N7 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: