Inne

Po opuszczeniu 12 lutego macierzystego portu w Gdyni i przepłynięciu 3925 mil morskich, okręt szkolny ORP Wodnik pokonał pierwszy etap rejsu nawigacyjno-szkoleniowego, wchodząc do portu Iraklion na Krecie.

Okręt po przejściu przez cieśninę Gibraltarską złożył hołd tragicznie zmarłemu gen. Sikorskiemu oraz towarzyszącym mu osobom składając na uroczystej zbiórce wieniec na wodach Morza Śródziemnego. Kilka dni później, w cieśninie Maltańskiej, załoga okrętu złożyła na wodę kolejny wieniec, upamiętniając śmierć 13 członków załogi ORP Kujawiak w czerwcu 1942 roku.

Za nimi 2 tygodnie w trudnych, sztormowych warunkach. O ile Morze Północne, Zatoka Biskajska oraz Atlantyk były dla nich dosyć łaskawe jak na tę porę roku, to Morze Śródziemne ciągle atakuje kolejnymi sztormami i typowo „morską” pogodą. Siła wiatru do 8 w skali Beauforta, wysokie fale, a na pokładzie okrętu szkolnego trwa ciągła kuźnia charakterów.

Na pokładzie ORP Wodnik praktykę odbywa 50 podchorążych z Polski, Kataru, Kuwejtu oraz Arabii Saudyjskiej, studiujących w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Trasa rejsu wiedzie przez Morze Północne, Cieśninę Gibraltarską, Morze Śródziemne, Kanał Sueski czy Zatokę Adeńską. Dla zagranicznych podchorążych wody Zatoki Perskiej będą po powrocie do własnych krajów rejonami na których prowadzić będą działania w składzie macierzystych marynarek wojennych. Natomiast dla polskich marynarzy działania w tak trudnych i zróżnicowanych warunkach będą swoistym przygotowaniem przed misjami w zespołach sojuszniczych.

Okręt szkolny ORP Wodnik to „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie (na pierwszym roku Akademii Marynarki Wojennej), praktyki nawigacyjno-szkoleniowe (po drugim roku studiów) oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej. Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno-specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, jej dorobek. Mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP Wodnik do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej, dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku, nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP Wodnik medalem „Za zasługi dla MW RP”. Matką Chrzestną okrętu jest Maria Glińska - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecna Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

Tekst: kmdr por. Paweł Ogórek, kpt. mar. Anna Sech, por. mar. Maciej Pawłowski 

Zdjęcia: załoga ORP Wodnik

rel (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)

1 1 1 1

Newsletter