Inne

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją w najbliższy poniedziałek do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich ORP Wodnik udostępni swój pokład zwiedzającym.

Okręty pojawią się w Szczecinie w związku z naradą szkoleniowo–metodyczną dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą zaplanowano od 1 do 5 października. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a Szczecińską Dywizją.

W niedzielę fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt szkolny ORP Wodnik oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk wyjdą na morze; w planie rejsu, którego trasa będzie obejmować akweny Zatoki Gdańskiej i Pomorskiej a także Bałtyku Południowego, przewidziane zostały m.in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych oraz uzupełnianie zapasów na morzu w ruchu.

Podczas spotkania z dowódcami jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.

Jednostki planowo mają przybić do szczecińskich nabrzeży w poniedziałek około godz. 16. ORP Wodnik i ORP Bałtyk staną u podnóża Wałów Chrobrego. ORP Gen. K. Pułaski będzie cumował w porcie. Dla zwiedzających jeszcze w poniedziałek, a także we wtorek udostępniony zostanie pokład Wodnika.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 r.

Z kolei zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków, osłona własnych okrętów i statków, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.

res/ hgt/

Nz. poniżej: ORP Wodnik (z lewej) i ORP Bałtyk. Fot.: Wikimedia Commons, 3 Flotylla Okrętów

+1 dfg
Ten z lewej to już niezłe muzeum.
30 wrzesień 2017 : 15:53 dg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Dopłyną?
.
30 wrzesień 2017 : 18:26 1ico Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter