Inne

W poniedziałek, 15 czerwca o godz. 10:00 okręt szkolny ORP Wodnik wyszedł w sześciotygodniowy rejs, z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie.

Przed słuchaczami żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.

Praktyki na pokładzie ORP Wodnik to kilkanaście tysięcy mil morskich żeglugi oraz wizyty w zagranicznych portach: Palermo, Barcelona, Edynburg. Okręt przejdzie po trasie Morze Bałtyckie – Morze Północne – Ocean Atlantycki – Morze Śródziemne. W morskich praktykach na Wodniku uczestniczą podchorążowie z drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów. Każda grupa słuchaczy odbędzie inny rodzaj praktyki: nawigacyjno-astronomiczną, mechaniczną oraz oficerską. Tradycyjnie, co roku, każdy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej kończy się praktykami.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu".

Podniesienie bandery miało miejsce 28 maja 1976 roku. Okrętem dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

rel (3FO)

 

1 1 1 1

Newsletter