Bezpieczeństwo, Granice

Udaremniono rekordowy przemyt heroiny o wartości 61 milionów złotych. Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przy udziale Krajowej Administracji Skarbowej śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej. 

Przeprowadzona na terenie portu w Gdyni, koordynowana przez gdańską Prokuraturę Regionalną, akcja służb CBŚP i KAS pozwoliła na udaremnienie przemytu znacznej ilości heroiny o wartości 61 milionów złotych.

28 lutego 2020 roku skontrolowano w gdyńskim porcie cztery kontenery, które przypłynęły z Bliskiego Wschodu z zadeklarowanym w dokumentacji celnej ładunkiem w postaci materiału skalnego - steatytu. W kontenerach znajdowało się 80 palet z workami. Po przesypaniu zawartości wszystkich worków, w trzech z nich stwierdzono, że oprócz materiału skalnego znajdują się tam również paczki z zawartością sproszkowanej substancji koloru szarego. Przeprowadzone badania fizykochemiczne potwierdziły, że substancja ta jest heroiną.

Łącznie w kontenerze ujawniono 275 paczek po około 1,25 kg brutto opisanej substancji, co dało 275 kilogramów netto heroiny o wartości rynkowej około 61 000 000 złotych.

Heroina i kokaina przemycana drogą morską

Czynności śledcze prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały zapoczątkowane po ujawnieniu w grudniu 2018 roku na terenie portu w Rotterdamie, na statku, który płynął z Ameryki Południowej do Gdyni kontenera, w którym ukryte były pakunki z zawartością kokainy o łącznej wadze 126 kilogramów i wartości rynkowej 28 milionów złotych.

Ustalono, że przez Polskę przebiega jeden z kanałów przemytu dużej ilości kokainy z Ameryki Południowej i heroiny z Bliskiego Wschodu do państw Europy Zachodniej. Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywatela polskiego działającego w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej. Pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów podejmowane były próby przemytów narkotyków.

Prowadzone we współpracy z organami holenderskimi i niemieckimi intensywne czynności, pozwoliły ostatecznie na ustalenie, że przygotowywany jest przez grupę przemyt kolejnego ładunku narkotyków, który miał trafić do Gdyni. W dniu 28 lutego 2020 roku, w wyniku podjętych czynności operacyjnych i procesowych, na terenie portu w Gdyni, udaremniono przemyt znacznej ilości heroiny o rekordowej wartości 61 milionów złotych.

Zabezpieczone w sprawie narkotyki trafić miały na obszar celny Unii Europejskiej, w tym do Belgii, Holandii oraz Niemiec.

Zatrzymania podejrzanych

Na początku marca 2020 roku prokuratorzy i policjanci CBŚP wzięli udział w koordynowanej przez Europol akcji zatrzymań podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania były prowadzone na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski. Łącznie zatrzymano 13 osób. Na terenie Turcji zatrzymano 8 osób, w tym jedną podejrzaną o zabójstwo, 3 osoby zostały zatrzymane w Holandii, a kolejne w Polsce oraz Belgii.

W Polsce zatrzymano 37-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa małopolskiego. Polak prowadził na pozór legalną działalność gospodarczą i nie był wcześniej karany. Po przewiezieniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przedstawiono mu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty udziału w przemycie znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy w ilości 126 kilogramów oraz heroiny w ilości 275 kilogramów.

Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności od lat 3 do 15.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

rel (Prokuratura Regionalna w Gdańsku), PBS 

Heroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port Gdynia
Heroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port Gdynia
Heroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port Gdynia
Heroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port GdyniaHeroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port GdyniaHeroina - przemyt wykryty w kontenerze przechodzącym przez port Gdynia
-1 61 milionow
starczyloby na finansowanie TVP przez 5 dni...
08 marzec 2020 : 19:58 zibi adhd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Prawda
Niby wielka kwota, a to nic w porownaniu a 2 miliardami (rocznie) na TVPropaganda.. Ale chwała służbom za to, że uratował zdrowie, a nawet życie setkom ludzi, do których te tysiące dawek narkotyków nie dotrą. Swoją drogą uważam, że kary za dystrybucję i produkcję narkotyków powinny być wyższe... może nie śmierć, jak w niektórych krajach wschodu, bo to nie jest rozwiązanie, ale np 10-15 lat CIĘŻKIEJ pracy w np. kopalni. Z ewentualną zamianą na możliwość pracy na rzecz osób uzależnionych w ośrodkach np Monaru. A nie jak teraz ciepła cela z TV, darmowe żarcie i siłownia.. za pieniądze podatników!
Gwarancja wyplenienia narkotyków w 10-20 lat.
09 marzec 2020 : 10:17 Niestety Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Dramat
Sławek się zapłacze.
twitter.com/RazorWire5/status/1236668961930043396
09 marzec 2020 : 15:45 Sławek N. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Hehe
Jaka gestia kontenera ?
09 marzec 2020 : 15:58 Armator69 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter