Bezpieczeństwo, Granice

Chiński lotniskowiec przeszedł w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską, płynąc w kierunku południowym, na co Tajwan zareagował wysłaniem swych okrętów i samolotów myśliwskich w celu śledzenia go - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Dodało, że okręty wojenne USA i Japonii również zaangażowały się w to zadanie, ale bliższych szczegółów nie ujawniło. Przemarsz lotniskowca i towarzyszących mu jednostek odbył się po chińskiej stronie oddzielającej Tajwan od lądu stałego cieśniny. W swym najwęższym miejscu liczy ona 130 kilometrów szerokości.

Chińskie lotniskowce pojawiają się w Cieśninie Tajwańskiej od czasu, gdy urząd prezydenta Tajwanu (oficjalnie Republiki Chin) objęła w 2016 roku pani Tsai Ing-wen, która nie wyklucza możliwości formalnego usamodzielnienia się wyspy. Ostatni taki przemarsz odnotowano w czerwcu bieżącego roku.

Pekin uważa Tajwan za swą zbuntowaną prowincję i deklaruje gotowość odpowiedzenia akcją zbrojną na ewentualne ogłoszenie jego odrębności państwowej.

dmi/ kar/

-5 Strach
Tajwan boi się już chyba nawet własnego cienia, a co dopiero jednego lotniskowca... A tak naprawdę żal mu, że na zawsze już zostanie małą wysepką, podczas gdy Chiny kontynentalne rosną na światowe mocarstwo.
18 listopad 2019 : 09:22 Barnaba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 STRACH
A więc szykuj się na 12- to godzinny dzień pracy włącznie z sobotami, pensję o równowartości 400 USD i dwie miski ryżu z sosem sojowym ale bez miesa i warzyw.
18 listopad 2019 : 19:49 marek 111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter