Bezpieczeństwo, Granice

W 19. dniu kryzysu wokół statku organizacji pozarządowej Open Arms z ponad 90 migrantami, stojącego blisko włoskiej wyspy Lampedusa w oczekiwaniu na wpuszczenie do portu na pokładzie wybuchła panika. Wielu migrantów rzuciło się we wtorek do morza.

Nie jest jasne, ilu migrantów ubranych w kamizelki ratunkowe skoczyło do wody. Załoga statku informuje, że chodzi o dużą grupę. Wszyscy zostali wyłowieni przez Straż Przybrzeżną i przewiezieni na molo na Lampedusie.

Sytuację na pokładzie załoga hiszpańskiej jednostki określiła jako "wybuchową".

Migranci są "wycieńczeni, także załoga jest u kresu sił" - poinformował założyciel Open Arms Oscar Camps.

To kolejna fala napięć na pokładzie, która wiąże się z sytuacją, w jakiej znaleźli się migranci i warunkami, jakie tam panują. Od blisko trzech tygodni nie mogą oni zejść z pokładu, a od kilku dni znajdują się w odległości 700 metrów od brzegów Lampedusy. Niektórzy próbują dostać się na wybrzeże wpław, ale są wyławiani z morza i zawracani na pokład.

Gotowość przyjęcia statku i migrantów zadeklarowały władze Hiszpanii, oferując m.in. port na Balearach. Załoga mówi jednak, że w obecnych warunkach nie jest w stanie tam dopłynąć.

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles oświadczyła, że rząd w Madrycie w najbliższych godzinach przedstawi propozycję rozwiązania impasu wokół statku niewpuszczanego przez Włochy. To "kryzys humanitarny", a Hiszpania "nie odwróci się w drugą stronę, jak robi to minister Matteo Salvini" - podkreśliła Robles.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

+7 Komu i czemu to służy?
Nie wierzę za bezinteresowność zapyziałego Oscara Camps w organizowaniu przerzutu z Czarnego Lądu nazywanych "imigrantami" ludzi.
Po pierwsze, ci ludzie są manieni "rajskim życiem" w Europie, a w rzeczywistości przechodzą gehennę , a często poświęcają swoje i bliskich życie.
Ja, jako Europejczyk muszę mieć mnóstwo szczepień przed udaniem się do tych "imigrantów" Kraju. A i na Lotnisku szczegółowo sprawdzają, czy aby jakiejś choroby nie wwożę do ich Kraju.
A tu organizowane są ogromne ilości w przeżucie do Europy, ale nikt od nich nie wymaga żadnego badania, cy informacji z jaką chorobą przybywają.
Gdzie tu jest logika, gdzie sens ????
20 sierpień 2019 : 11:29 Marek Pacholec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Po co III wojna swiatowa?
Zabije nas Epidemia !!
20 sierpień 2019 : 15:05 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter