Bezpieczeństwo, Granice

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował w niedzielę gotowość otwarcia portu w Algeciras w Andaluzji dla migrantów ze statku organizacji pozarządowej , stojącego koło wyspy Lampedusa. Od ponad dwóch tygodni jednostka czeka na wpuszczenie do portu. 

Na pokładzie statku hiszpańskiej organizacji, stojącego koło włoskiej wyspy, jest 107 migrantów. W sobotę zeszło z niego 27 dzieci i nastolatków bez opieki. Wszyscy zostali przewiezieni do ośrodka na Lampedusie.

Załoga Open Arms mówi, że sytuacja sanitarno- higieniczna na statku jest fatalna, a ludzie - zdesperowani z powodu przedłużającego się oczekiwania na zejście na ląd.

Przed rokiem szef MSW Włoch Matteo Salvini zamknął włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i oczekuje, że migrantów będą przyjmować inne kraje UE.

W kolejnym dniu kryzysu wokół jednostki szef hiszpańskiego rządu ogłosił na Twitterze, że oferuje andaluzyjski port jako miejsce zejścia migrantów na ląd i przyjęcia statku Open Arms.

"Hiszpania zawsze działa w sytuacji kryzysu humanitarnego. Konieczne jest znalezienie rozwiązania europejskiego; uporządkowanego i wspierającego, które udzieli odpowiedzi na wyzwanie migracyjne w duchu wartości postępu i humanizmu UE" - dodał Sanchez.

W reakcji na to oświadczenie premiera szef organizacji Open Arms Roberto Gatti wyjaśnił: "Z Lampedusy do Algeciras jest siedem dni żeglugi, naprawdę niemożliwe jest to, by płynąć ze 107 osobami na pokładzie w takich warunkach".

Deklarację Sancheza pozytywnie przyjął wicepremier Salvini. "Kto jest twardy, wygrywa. Hiszpania otworzyła porty" - ogłosił w mediach społecznościowych.

"Każdy minister by dał sobie spokój, ale ja nie" - dodał.

W niedzielę wczesnym popołudniem pięciu migrantów z Open Arms rzuciło się do morza w kamizelkach ratunkowych i zaczęło płynąć w kierunku brzegów Lampedusy. Ochotnicy ze statku skoczyli za nimi, by ich wyłowić i odstawić na pokład. Wybuchła tam panika - podają włoskie media.

"Sytuacja jest nie do zniesienia" - mówią członkowie załogi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

 

+7 Imigranci
Te statki rzekomo pomagające imigrantom tonącym w Morzu Śródziemnym tak na prawdę działają jak tramwaje wodne, wystarczy na MArinetraffic zobaczyć ich trasy. Podpływają pod wybrzeża Libii i transportują uchodźców na drugą stronę morza. To nie jest pomoc to jest przemyt ludzi.!
19 sierpień 2019 : 16:19 Tomasz94 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Open Arms
To z kad jest najblizej na europejski kontynent z Lampedusy,skoro 7 dni rejsu do hiszpani to za dlugo? JA MYSLE ZE Najblizej leza porty Libijskie I Tunezyjskie I to bedzie humanitarne dla migrantow !!!
19 sierpień 2019 : 19:21 Stary kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter