Bezpieczeństwo, Granice

Na mocy niedawno przyznanego kontraktu o wartości 70,6 mln USD BAE Systems zmodernizuje do konfiguracji Mod 4 pięć armat morskich użytkowanych przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Zmodernizowane armaty będą charakteryzowały się większą siłą ognia i donośnością.

- Mk 45 to standard przemysłowy dla armat morskich dużego kalibru, a modernizacja do konfiguracji Mod 4 umożliwi użycie nowoczesnej amunicji – powiedział Joseph Senftle, wiceprezes i dyrektor generalny działu „Jesteśmy światowym liderem w projektowaniu i produkcji armat morskich, wytwarzamy niezawodne i przystępne kosztowo technologie, które spełniają wymagania sił zbrojnych dziś i w przyszłości”.

Mk 45 jest najlżejszą, najbardziej kompaktową i najpopularniejszą na świecie, całkowicie zautomatyzowaną armatą morską kalibru 5 cali (127 mm), dostarczoną w ilości 260 szt. do U.S. Navy i marynarek wojennych dziesięciu innych państw sojuszniczych. Modyfikacja do wersji Mod 4 obejmuje wzmocnienie struktury łoża armaty, dzięki czemu może ona uzyskać energię strzału większą o 50 procent, co powoduje, że pociski lecą szybciej i dalej. Nowy, całkowicie cyfrowy system kierowania zapewnia większą moc obliczeniową i posiada interfejs oparty o ekran dotykowy.

Modernizacja Mod 4 jest efektywnym kosztowo rozwiązaniem polepszającym zdolności bojowe i dostosowującym armatę do nowoczesnej amunicji. Modernizacja umożliwi pozostawienie armat w służbie przez następne dekady. Mk 45 są używane przez krążowniki rakietowe U.S. Navy typu Ticonderoga i niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke.

Prace przy modernizacji Mk 45 do standardu Mod 4 będą realizowane w zakładach BAE Systems w Louisville, w stanie Kentucky, z udziałem dostawców firmy, a ich zakończenie jest planowane przed końcem 2023 r.

rel (BAE Systems)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter