Bezpieczeństwo, Granice

W Odessie nad Morzem Czarnym na południu Ukrainy oczekiwany jest w niedzielę amerykański niszczyciel USS Carney, który weźmie udział w rozpoczynających się następnego dnia wielonarodowych manewrach Sea Breeze 2016.  

Wyposażona w pociski manewrujące Tomahawk jednostka przepłynęła w sobotę wieczorem przez Cieśninę Bosfor i udała się w stronę wybrzeży ukraińskich - podała agencja Interfax.

W sobotę w porcie w Odessie zacumował także szybki okręt transportowo-desantowy amerykańskiej marynarki wojennej USNS Yuma.

Na miejscowym lotnisku wojskowym wylądowały również samoloty NATO ze sprzętem i żołnierzami, którzy wezmą udział w manewrach. Jest to amerykański samolot transportowy C-130J Hercules oraz brytyjski A400 Atlas.

Ukraińska armia informowała wcześniej, że ćwiczenia Sea Breeze odbędą się na morzu i lądzie w obwodach: odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Ogółem weźmie w nich udział 30 okrętów, 30 samolotów oraz ponad 900 żołnierzy - podało ministerstwo obrony w Kijowie.

Manewry Sea Breeze odbywają się na Ukrainie od 1997 roku. Ich organizatorami są Ukraina i Stany Zjednoczone. Prócz tych dwóch krajów w tym roku w manewrach uczestniczyć będą żołnierze z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Gruzji.

Okręty państw NATO nasiliły swoją obecność na Morzu Czarnym po incydencie, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim i kontrolowanej przez Rosjan.

Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Są oni przetrzymywani przez Rosjan do dziś.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

Z Kijowa Jarosław Junko 

Sea Breeze 2019

 

Sea Breeze 2019
+1 Morze czarne
To ukraina juz w Nato ? YANKESI WSZEDZIE SIE PCHAJA,A KACAPY TYLKO NA TO CZEKAJA !!
30 czerwiec 2019 : 17:37 Stary kolejsrz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Dziecinada
Wiadomo, że Krymu nie zaatakują, bo to tylko dziecinne prężenie muskułów... z którego mądrzy ludzie nic sobie nie robią, chociaż zapewne wykorzystają okazję, żeby to i owo podejrzeć, tu i ówdzie podlecieć... ale głupi ludzie za to płacą.
01 lipiec 2019 : 12:39 Barbarus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter