Bezpieczeństwo, Granice

Odtworzona w ubiegłym roku 2. Flota USA poprowadzi tegoroczne ćwiczenie Baltops; będą to jej pierwsze działania w Europie – powiedział we wtorek dowódca 2. Floty trzygwiazdkowy admirał Andrew Lewis.

"Druga Flota będzie po raz pierwszy działać na obszarze Europy, ale dołączymy do doświadczonego zespołu profesjonalistów" – powiedział podczas telefonicznego briefingu dla mediów Lewis, uczestniczący w konferencji planistycznej ćwiczenia w Wilnie.

"Przez ostatnie 15 czy 30 lat nie działaliśmy na Atlantyku jako ciągłym obszarze. Operowaliśmy ze Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych i rozmieszczaliśmy nasze siły w pewnych regionach świata. Powodem, dla którego adm. John Richardson, mój szef operacji morskich, postanowił reaktywować 2. Flotę, była zdolność do działania na Atlantyku i udziału w operacjach morskich na duża skalę" – powiedział Lewis.

Zwrócił uwagę, że ćwiczenie, przypadające w roku 70-lecia NATO, odbędzie się po raz 47., a pod koniec ubiegłego roku uczestniczące w nim kraje wzięły udział w największym od dziesięcioleci ćwiczeniu NATO Trident Juncture.

Przypomniał że 2. Flota została odtworzona latem ubiegłego roku wskutek zmiany oceny sytuacji bezpieczeństwa. Fota ma operować głównie na Północnym Atlantyki i w rejonie Arktyki. Jej odtworzenie – jak powiedział Lewis – "to jeden ze sposobów, w jakie US Navy mobilizuje się, by odpowiedzieć na wyzwania globalnego bezpieczeństwa i zademonstrować zainteresowanie operacjami morskich w regionie i jego stabilnością".

"Druga Flota poprowadzi Baltops w imieniu morskich sił USA w Europie i jako siły manewrowe dla dowódcy amerykańskich sił w Europie admirała Jamesa Foggo. To dla nas okazja, byśmy wzmocnili nasze partnerstwo, zwiększyli zdolności i zademonstrowali, jak osiągnąć i utrzymać panowanie na morzu. Odniesiemy sukces tylko, jeśli będziemy ćwiczyć, a co może być lepszą okazją, by wprowadzić 2. Flotę na teatr działań niż Baltops – ćwiczenie angażujące naszych partnerów i sojuszników" – mówił Lewis.

Zastępca Lewisa jako dowódcy ćwiczenia dwugwiazdkowy admirał Royal Navy Andrew Burns przypomniał, że w tegorocznej edycji ma wziąć udział 18 państw, wystawiających siły morskie, powietrzne i lądowe. „To ważne ćwiczenie, ponieważ pozwala nam wspólnie zbierać doświadczenia, budować relacje z naszymi sojusznikami i partnerami w otoczeniu morskim, pogłębiać integrację i interoperacyjność, pokazywać naszą spójność” – powiedział Burns. Podkreślił, że "bezpieczeństwo Bałtyku łączy się z bezpieczeństwem mórz otwartych i zwłaszcza Atlantyku".

Druga Flota sił morskich USA została zawieszona w 2011 r., a reaktywowana w sierpniu ub. r., co Pentagon uzasadniał m. in. rosnącą aktywnością Rosji.

Tegoroczne ćwiczenie Baltops rozpocznie się i zakończy w Kilonii. Rejon ćwiczenia będzie obejmował Bałtyk Południowy od Zatoki Meklemburskiej po wybrzeża Litwy, Łotwy i Estonii. Ćwiczenie Baltops odbywa się od 1972 r., początkowo było ćwiczeniem NATO, w 1993 r. po raz pierwszy wzięły w nim udział kraje dawnego bloku wschodniego, w tym Polska. W ubiegłym toku wzięło w nim udział 20 państw NATO oraz partnerskie Finlandia i Szwecja.

autor: Jakub Borowski

0 Nasz Bałtyk
Ale ten Putin to świntuch , znowu coś kombinuje . . .
03 kwiecień 2019 : 09:04 ja cuś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter