Bezpieczeństwo, Granice

Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec, określany jako typ 001A, wyszedł w niedzielę ze stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju na drugą serię sprawdzianów na morzu – poinformował w poniedziałek państwowy chiński dziennik "Global Times".

Typ 001A stworzono w oparciu o okręt Liaoning – jedyny jak dotąd lotniskowiec chińskiej marynarki, zbudowany w latach 80. w ZSRR, a pod koniec lat 90. kupiony przez Chińczyków od Ukrainy. Typ 001A zwodowano w kwietniu 2017 roku, a w maju br. odbył on pierwszą serię prób na morzu, po czym wrócił do stoczni w Dalian, gdzie kontynuowano prace wykończeniowe.

Okręt ponownie wypłynął ze stoczni w niedzielę rano w towarzystwie holowników, po urządzonym z tej okazji pokazie fajerwerków – pisze "Global Times". Gazeta podkreśla, że w ubiegłym tygodniu pierwsze próby na morzu rozpoczął chiński niszczyciel rakietowy typu 055, który ze względu na duże rozmiary bywa klasyfikowany do krążowników.

Według cytowanych przez dziennik ekspertów lotniskowiec typu 001A i niszczyciel typu 055 stworzą prawdopodobnie grupę bojową, gdy trafią na uzbrojenie chińskiej marynarki wojennej. Zgodnie z pierwotnymi planami typ 001A miał rozpocząć służbę w 2020 roku, ale według ekspertów może to nastąpić wcześniej.

"Druga próba morska lotniskowca ma na celu rozwiązanie problemów, które pojawiły się podczas pierwszej" - ocenił ekspert w dziedzinie wojskowości i komentator telewizyjny Song Zhongping. Dodał, że sprawdzany będzie głównie napęd okrętu, choć w czasie drugiej próby większa uwaga będzie poświęcana systemom dowodzenia, komunikacji i zarządzania uszkodzeniami.

Zdaniem badacza z Instytutu Badań Morskich Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Zhanga Ye w ramach drugiej rundy sprawdzianów testowane będzie też uzbrojenie i wyposażenie lotniskowca. "Zostaną sprawdzone radary, system nawigacji i główne bronie" - powiedział Zhang.

Prezydent ChRL Xi Jinping nadzoruje szeroko zakrojoną kampanię modernizacji chińskiej armii, przy czym kluczowym elementem kampanii są prace nad rodzimym uzbrojeniem. W tym roku podczas największej jak dotąd parady morskich sił zbrojnych ChRL Xi powiedział, że potrzeba budowy światowej klasy marynarki wojennej "jeszcze nigdy nie była pilniejsza niż dziś".

Według komentatorów Chiny coraz śmielej rzucają wyzwanie dominacji wojskowej USA w regionie i starają się rozszerzać swoje wpływy globalne, co budzi obawy ich sąsiadów i innych państw. W 2017 roku oficjalnie uruchomiono pierwszą zamorską bazę wojskową chińskiej marynarki wojennej w Dżibuti. Chiny inwestują również w porty wokół Oceanu Indyjskiego, które mogą zostać w przyszłości przekształcone w przyczółki wojskowe – oceniają eksperci.

Według niektórych komentatorów chińska maszyna propagandowa wyolbrzymiła jednak wzrost potęgi Chin, m.in. w dziedzinie nauki i techniki, co ukazała trwająca wojna handlowa z USA. Najczęściej podawanym przykładem jest historia chińskiego wytwórcy sprzętu telekomunikacyjnego ZTE, który musiał niedawno praktycznie zawiesić działalność, gdy sankcje Waszyngtonu odcięły go od amerykańskiej technologii.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter