Bezpieczeństwo, Granice

Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wezmą udział we wspólnym, dwumiesięcznym rejsie szkoleniowym. Odbędzie się on na pokładzie okrętu ORP Wodnik. 50 podchorążych popłynie z Gdyni na Zatokę Perską.

Jak poinformował kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej, w szkoleniu na morzu udział weźmie po 15 studentów z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu oraz po 10 z Kataru i Polski. Rejs rozpocznie się w poniedziałek. Mundt zaznaczył, że po raz pierwszy arabscy studenci szkoleni w gdyńskiej Akademii odbędą szkolenie morskie w tak dużej liczbie.

Rzecznik wyjaśnił, że podchorążowie z Kuwejtu i Kataru odbędą na pokładzie ORP Wodnik praktyki związane z astronawigacją. W czasie rejsu, którego trasa obejmie wielu ciekawych z nawigacyjnego punktu widzenia punktów, będą mogli przetestować zdobytą w Akademii wiedzę teoretyczną.

Z kolei podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, w ramach praktyki marynarskiej, w czasie rejsu będą się uczyć podstaw funkcjonowania na okręcie. "System wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem to tylko niektóre elementy, z którymi będą mieli styczność" – wyjaśnił Mundt, dodając, że dla tych studentów będzie to pierwsze zetknięcie z "żywiołem na otwartym morzu".

Dla polskich podchorążych - studentów III roku - będzie to kolejny szkolny rejs. Ma on być dla nich sposobem na sprawdzenie swoich ogólnych umiejętności, w tym zdolności instruktorskich i dowódczych – Polacy będą wsparciem dla kadry dydaktycznej Akademii oraz załogi okrętu w kierowaniu praktykami zagranicznych studentów.

Mundt przypomniał, że studenci Akademii Marynarki Wojennej w czasie nauki biorą udział w kilku morskich szkoleniach. Po I roku odbywają praktykę marynarską, w czasie której poznają podstawy organizacji życia na okrętach. II rok studiów kończy z kolei rejs astronawigacyjny. Po III roku studenci przechodzą praktyki związane z uzbrojeniem okrętów, a po czwartym – praktykę oficerską.

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia studiuje 105 zagranicznych studentów wojskowych, w większości pochodzących z krajów arabskich.

Duża część praktyk morskich odbywa się na pokładzie okrętu szkoleniowego ORP Wodnik. Mundt poinformował, że "podczas czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej".

autor: Anna Kisicka

aks/ karo/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter