Inne

W sobotę, 15 maja 2021 mianowano nowego kapitana żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego s/y Zawisza Czarny. Dowództwo nad jednostką przejął kpt. Wojciech Madej.

Po ukończeniu stażu kapitańskiego i zdobyciu wymaganych uprawnień, armator żaglowca, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, powołał na funkcję kapitana Wojciecha Madeja. Uroczystość odbyła się na pokładzie Zawiszy Czarnego w obecności załogi stałej żaglowca oraz załogi szkolnej rozpoczynającej rejs. Uczestniczyli w niej komendant CWM ZHP hm. Rafał Klepacz, dyrektorka CWM ZHP phm. Weronika Nadzikiewicz oraz wieloletni kapitan żaglowca i były komendant CWM ZHP hm. Waldemar Mieczkowski.

Kpt. Wojciech Madej całe swoje dotychczasowe życie zawodowe związał z żeglarstwem. Pierwszy patent żeglarski zdobył w wieku 12 lat. Pracował jako instruktor żeglarstwa na kursach śródlądowych, a od 18 roku życia uprawia żeglarstwo morskie. Swój pierwszy rejs kapitański na jachcie Damar poprowadził ze Świnoujścia do Kopenhagi i na Bornholm. Później pływał jako kapitan po Adriatyku, Biskajach, Atlantyku, Kanale Angielskim, Morzu Północnym i Norweskim. Prowadził rejsy przez atlantyckie wybrzeże Ameryki Południowej. Dwukrotnie opłynął, jako kapitan, przylądek Horn (2018 i 2019), był co-skipperem rejsów wokół Hornu i po Arktyce. Jako nawigator prowadził rejs do stacji Arctowski i do stacji Vernadsky.

Z Zawiszą związany od 2019 roku. Początkowo pełnił funkcję bosmana, a od dwóch lat jest etatowym starszym oficerem żaglowca.

Nowy kapitan Zawiszy ma 31 lat, ukończył wrocławski AWF. Posiada dyplom kapitana jachtowego na jachtach komercyjnych do 200 GT, świadectwo ratownika morskiego oraz patent kapitana jachtowego.

Rozpoczęty w sobotę rejs, będzie jego pierwszym samodzielnym rejsem kapitańskim na Zawiszy, choć wcześniej, w ramach stażu kapitańskiego, prowadził już statek pod nadzorem innych kapitanów.

Zawisza Czarny (numer na żaglu POL – 1) to żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego. To przebudowany na szkuner żaglowy dawny lugotrawler Cietrzew. W tym roku żaglowiec będzie obchodził sześćdziesiątą rocznicę podniesienia Bandery. Zawisza Czarny kontynuuje tradycje wychowawcze zapoczątkowane przez Zawiszę Czarnego I, drewniany szkuner dowodzony przed wojną przez gen. Mariusza Zaruskiego – współtwórcę polskiego wychowania morskiego.

Armator dotychczas dopuścił do pełnienia funkcji kapitana około 30 osób. Aktywnych jest około 10 kapitanów Zawiszy, którzy rokrocznie spotykają się, by omówić zagadnienia związane z funkcjonowaniem statku. Pierwszym kapitanem Zawiszy był komandor Bolesław Romanowski, ceniony dowódca okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. Kapitanami Zawiszy byli także między innymi jkżw. Jan Ludwig, który poprowadził w latach 1989 – 1990 rejs dookoła świata, jkżw. Jan Sauer, który dowodził Zawiszą podczas akcji ratunkowej w 1984 roku, w wyniku której Zawisza uratował rozbitków z barku Marquez, wychowawca wielu żeglarzy i marynarzy kżw. Andrzej Drapella, jkżw. Waldemar Mieczkowski, który dwukrotnie opłynął Zawiszą przylądek Horn.

rel (CWM ZHP)

Fot.: Weronika Nadzikiewiecz / CWM ZHP

-9 god save us of old ships and young capt's
...
17 maj 2021 : 14:33 druh boruch | Zgłoś
0 Pytanie - chyba coś przegapiłem w stopniach
"Posiada dyplom kapitana jachtowego na jachtach komercyjnych do 200 GT" - a co to za cudo???? Jakiś nowy rodzaj stopnia, a może ja coś przegapiłem...
18 maj 2021 : 07:19 Michał W | Zgłoś
0 doucz się!
wiele przegapiłeś!
18 maj 2021 : 11:04 Ag. Obajtek ex-Press | Zgłoś
-1 kapitan
toc jesli posiada kapitana 200GT to nie moze plywac zawisza bo Zawisza ma pojemnosc brutto wyzsza niz 200GT ....
19 maj 2021 : 08:02 Jarosławek | Zgłoś
0 też się doucz!
ZCz jest jachtem - wystarczy kj.
19 maj 2021 : 12:02 Ag. Obajtek ex-Press | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter