Most w Sobieszewie, czyli Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski uległ awarii - czytamy w Raporcie Drogowym portalu Trojmiasto.pl. Obsługa ma problem z uruchemieniem mostu, który utrudnia dziś żeglugę jachtów.

- Doszło do awarii eksploatacyjnej. Usterka została zauważona dziś po godz. 9:00, wykonawca rozpoznaje ją i przygotowuje się do jej naprawy. Sama naprawa zostanie przeprowadzona jutro. Usterka zostanie naprawiona w ramach gwarancji obiektu. Ruch kołowy po moście odbywa się normalnie - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Przypomnijmy, że most na Wyspę Sobieszewską oddano do użytku w listopadzie ubiegłego roku. Łączy on gdańską Wyspę Sobieszewską z pozostałą częścią miasta. Liczy 173 metry i zastępuje starą wysłużoną przeprawę pontonową.

Kontrukcję budowało polsko-czeskie konsorcjum firm: Metrostav a.s. (lider) oraz Vistal Gdynia S.A. i Vistal Infrastructure sp. z o.o. z Gdyni (partnerzy). Inwestorem przedsięwzięcia było miasto Gdańsk. Według pierwotnych planów przeprawa miała zostać oddana do użytku w I kwartale 2018 r. Kłopoty finansowe jednego z wykonawców, firmy Vistal Gdynia, opóźniły jednak budowę.

Nowy most zwodzony nad Martwą Wisłą ma 173 metry długości. Czas otwierania przeprawy to około 150 sekund. Sterowanie mostem odbywa się z pulpitu znajdującego się w nowym budynku technicznym obsługi mostu. Dla sterowania przęsłami powstało specjalne oprogramowanie. Umożliwi ono bezpośredni nadzór nad podnoszeniem i opuszczaniem klap przęsła w trakcie otwierania i zamykania mostu.

Koszt inwestycji to ponad 59 mln zł. Część kosztów -­ 27,59 mln zł - pokryło Ministerstwo Infrastruktury, z czego w 2016 r. prawie 16,6 mln, a w 2017 r. 10,99 mln.

Trojmiasto.pl, PAP