30 kwietnia 1969 roku w Casablance Leonid Teliga zakończył rejs, który przeszedł do historii żeglarstwa. Podróż na Opty do dziś inspiruje kolejne pokolenia żeglarzy, jest symbolem wielkiej odwagi i ogromnej konsekwencji.

Na wystawie „Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata” w tczewskim Muzeum Wisły, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego zostaną przedstawione eksponaty związane z historycznym jachtem, jego kapitanem i legendarną podróżą.

Dryfkotwa, róg mgłowy, tuba głosowa, ławka bosmańska, zapiski z podróży, pamiątki i osobiste rzeczy Leonida Teligi – to jedne z wielu eksponatów, które znalazły się na ekspozycji. Zabytki przypominają historię sprzed ponad pół wieku i przybliżają atmosferę pierwszego polskiego samotnego rejsu dookoła świata. Odrestaurowany jacht Opty prezentowany jest w sąsiednim Centrum Konserwacji Wraków Statków. Ekspozycje w tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, uzupełniają się, tworząc opowieść o żeglarstwie, pasji i przekraczaniu granic.

- Poza historycznym jachtem w zbiorach naszego muzeum znajdują się zabytki i archiwalia, związane z przygotowaniem do rejsu, samym rejsem oraz spuścizną, jaką pozostawił po sobie kapitan Leonid Teliga - Do tej pory tylko niektóre z tych eksponatów były przedstawiane publiczności – podkreśla Radosław Paternoga z Działu Historii Wychowania Morskiego NMM, kurator wystawy. - Pięćdziesiąta rocznica zakończenia rejsu, którą obchodzimy w bieżącym roku, jest znakomitą okazją, aby świadectwa historycznej wyprawy zaprezentować gościom Muzeum po raz pierwszy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lipca 2019 roku w Muzeum Wisły, tczewskim oddziale NMM.

Wystawa „Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata” będzie otwarta dla zwiedzających od 5 lipca 2019 roku do 28 czerwca 2020 roku.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)