Jak informuje RMF FM, we wraku statku Wilhelm Gustloff, spoczywającym zaledwie 20 mil morskich na północ od latarni morskiej Stilo koło Łeby, odnaleziono szczątki mężczyzny. Natrafili na nie 6 czerwca nurkowie z grupy Baltictech 6, którzy, za zgodą Urzędu Morskiego, prowadzili we wraku prace dokumentacyjne.

Wilhelm Gustloff przed II wojną światową pełnił funkcję statku pasażerskiego organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude (KdF), a podczas wojny został włączony w skład Kriegsmarine, a następnie przebudowany w okręt szpitalny i pływające koszary dla personelu dywizjonu szkolnego.

Zatonięcie jednostki określane jest jako największa katastrofa morska w historii. W styczniu 1945 roku, o godzinie 21:16 na wysokości latarni morskiej Stilo na wschód od Łeby Wilhelm Gustloff została trafiona trzema torpedami, wystrzelonymi przez radziecki okręt podwodny, w wyniku czego zginęło ponad 6 tys. osób.

Teraz we wraku odnaleziono szczątki mężczyzny. Niewykluczone, że należą do nurka, który zaginąć miał w tej okolicy w 2012 roku. Potwierdzą to badania. Pod koniec czerwca Marynarka Wojenna ma przeprowadzić akcję wydobycia. Dokładny termin będzie zależał od pogody i warunków na morzu.

AL, RMF FM