W piątek 7 czerwca, rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali Sławomira Skrzypińskiego, jednego ze współzałożycieli i wieloletniego dyrektora Związku Pracodawców Forum Okrętowe, uczestnicząc w jego ostatniej drodze na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko.

Sławomir Skrzypiński zmarł 31 maja br. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB, a potem także honorowym przewodniczącym tej organizacji, skupiającej inżynierów okrętownictwa.

Aktywnie działał na rzecz utworzenia Forum Okrętowego w 1993 r., zrzeszającego największych pracodawców polskiego sektora budowy, remontu i wyposażenia statków. Był pierwszym dyrektorem biura tej organizacji i pozostawał nim aż do roku 2007.

W środowisku okrętowców był cenionym znawcą problematyki przemysłu stoczniowego i jego aktywnym reprezentantem na forum krajowym i międzynarodowym. Jego zainteresowania, zwłaszcza w ostatnich latach, koncentrowały się na badaniu działalności przemysłu stoczniowego w Polsce i Europie w aspekcie konkurencji globalnej. Był wnikliwym, a przy tym życzliwym obserwatorem branży okrętowej, a jego merytoryczny wkład w rozwój wiedzy o tym sektorze jest trudny do przecenienia.

Był także człowiekiem niezwykle otwartym i przyjaznym dla innych. Po przejściu na emeryturę, aż do ostatnich dni czynnie współpracował z Forum Okrętowym, wspierając je swoją wiedzą i doświadczeniem.

Grzegorz Landowski

Fot.: Sławomir Lewandowski