Początkowo straty spowodowane przez ostatni sztorm na Pomorzu oszacowano na ponad 2 mln zł. Okazało się jednak, że kwota jest dużo większa i wynosi niemal 9 mln zł. Nowe dane zebrał Urząd Morski w Słupsku.

Jak podaje Radio Gdańsk, wstępne informacje wskazywały, że szkody poczynione przez wiatr i fale wynoszą około 2,5 mln zł. Teraz jednak pracownikom administracji morskiej udało się dotrzeć do plaż i terenów poprzednio zalanych wodą w wyniku cofki. Nowe wyliczenia wskazują, że wiatr przewrócił i połamał około trzystu drzew. Najbardziej zniszczył plaże w okolicach Ustki, gdzie morze zabrało około 57 tys. m3 piasku. Sztorm zniszczył bądź uszkodził jedenaście zjazdów na plaże: po cztery w Ustce i Ustroniu Morskim oraz trzy w Darłowie. Oprócz tego uszkodzone są wały wydmowe, ogrodzenia, zabezpieczenia wydm, a nawet tablice informacyjne.

Oszacowane przez ostatni sztorm straty na obszarze administrowanym przez Urząd Morski w Słupsku, a więc od Kołobrzegu po latarnię Stilo to ponad 8,8 mln zł. Najbardziej ucierpiały okolice Darłowa, szkody to prawie trzy miliony, Ustka i Ustronie Morskie po około dwa miliony i Łeba ponad pół miliona złotych.

Źródło: Radio Gdańsk

Fot. Sławomir Lewandowski