Niezwykły spektakl-słuchowisko, odgłosy odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięki ulicy w Nowym Jorku, listy emigrantów czytane przez Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza. Tego wszystkiego będziemy mogli doświadczyć podczas 85. urodzin Muzeum Emigracji już 8 grudnia.

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki. 

W tym roku urodziny Dworca Morskiego to święto, podczas którego wraz z zaproszonymi artystami i uczestnikami będzie można wyruszyć w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego będą listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji. - Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytać będą wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów – mówi Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Aby oddać emocje towarzyszące emigrantom zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnym, na potrzeby spektaklu zostało starannie wyselekcjonowanych 30 listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni. - Spektakl-słuchowisko odbędzie się w technice binauralnej – dodaje Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni. Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci. W ten sposób wykreowany zostanie dźwiękowy świat, zapisany w listach Polaków opuszczających kraj. 

Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie również specjalnie przygotowana oprawa wizualna.

Muzeum Emigracji w Gdyni

8 grudnia, godz. 19.00, 

Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Marta Jaszczerska / Gdynia.pl