Ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów weźmie udział w Baltexpo 2017, Międzynarodowych Targach Morskich, które w poniedziałek rozpoczną się w Gdańsku. W inauguracji targów uczestniczyć ma m.in. minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk.

Rozpoczynające się w poniedziałek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo w Gdańsku 19. Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2017 to – jak informuje organizator Zarząd Targów Warszawskich SA - najstarsze i największe w Polsce oraz jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń targowo-konferencyjnych poświęconych gospodarce morskiej. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim, nieprzerwanie od 1982 roku.

Tematyka wydarzenia obejmuje główne obszary gospodarki morskiej: przemysł okrętowy, offshore, infrastrukturę portów i przemysłu morskiego, logistykę w transporcie morskim, żeglugę morską i przybrzeżną, żeglugę śródlądową i gospodarkę wodną oraz bezpieczeństwo i ochronę portów, ochronę środowiska.

Kierownik projektu, Marek Witecki powiedział PAP, że na potrzeby tegorocznej edycji powstała specjalna targowa strefa informacyjna, Strefa Edukacji i Pracy, przeznaczona zwłaszcza dla młodzieży i młodych ludzi. Przyznał, że intencją utworzenia strefy było zachęcenie młodych ludzi do wybrania zawodu związanego z gospodarką morską. Przekonuje, że "do dyspozycji młodych ludzi będą przedstawiciele uczelnianych kół naukowych, rad studentów, doradcy zawodowi ale też konsultanci, którzy podzielą się z zainteresowanymi swoimi bogatymi doświadczeniami w pracy za granicą". W Strefie Edukacji i Pracy przewidziane są również spotkania młodzieży z potencjalnymi pracodawcami, wystawcami Baltexpo. Na terenie strefy znajdą się też m.in. gry i animacje.

Witecki wskazał, że nowością tegorocznego Baltexpo jest też Strefa innowacji i zaawansowanych technologii, na terenie której prezentowane będą unikalne oraz prototypowe rozwiązania techniczne. Będzie można zobaczyć m.in.: pojazd głębinowy Albatros przeznaczony do działań związanych z rozpoznaniem i kartografią środowiska morskiego oraz technologie związane z morskimi pojazdami bezzałogowymi o różnym przeznaczeniu.

Program targów przewiduje też seminaria i debaty. W debacie otwarcia "Transnarodowe synergie w rozwoju przemysłów morskich", organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w dniu otwarcia targów, mają wziąć udział m.in. minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk, minister Transportu i Komunikacji Państwa Kataru Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, oraz przedstawiciele Ukrainy, Indonezji i Norwegii.

Zaplanowano też cykl debat dotyczących inwestycji infrastrukturalnych związanych z gospodarką morską oraz żeglugą śródlądową. Omawiane mają być zagadnienia z zakresu nowoczesnych technologii w przemyśle okrętowym oraz offshore. Program przewiduje też konferencje dotyczące bezpieczeństwa, edukacji oraz ochrony środowiska morskiego. Witecki poinformował, że tegoroczna edycja Baltexpo jest znacznie większa niż poprzednia. Ocenił, że w tym roku jest "więcej technologii". Powiedział, że dwa lata temu Baltexpo odwiedziło ponad 4 tysiące osób.

Targi Morskie potrwają w Gdańsku do środy.

Bożena Leszczyńska

bls/ js/