Od kilku dni przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni trwają wydarzenia związane z 35-leciem podniesienia bandery na Darze Młodzieży, żaglowcu szkolnym Akademii Morskiej w Gdyni. 

Te najbardziej uroczyste rozpoczęły się we wtorek, 4 lipca od podniesienia nowej, wielkiej bandery, którą ufundowało miasto Bydgoszcz. To nawiązanie do tradycji pierwszych bander Daru Pomorza i Daru Młodzieży sfinansowanych właśnie przez społeczeństwo bydgoskie i pomorskie.

W uroczystościach tego dnia, wraz z ponad 250 zgromadzonymi na pokładzie gośćmi i liczną publicznością stojącą na nabrzeżu, uczestniczyła także podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Anna Moskwa, która odczytała list okolicznościowy premier Beaty Szydło. To właśnie z Jej wystąpienia zebrani dowiedzieli się, że Dar Młodzieży w maju przyszłego roku wyruszy w swój drugi w historii rejs dookoła świata, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a na początku 2019 roku weźmie udział w Panamie w światowym spotkaniu Papieża Franciszka z młodzieżą świata.

Tego dnia, na Nabrzeżu Pomorskim odsłonięto także pamiątkową tablicę pierwszego komendanta Daru Młodzieży - kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza, a w Ośrodku Żeglarskim Akademii Morskiej w Basenie Żeglarskim im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni tablicę upamiętniającą j. kpt. ż.w. Zbigniewa Szpetulskiego słynnego żeglarza i wychowawcy młodzieży żeglarskiej szykującej się do pracy na morzy. Tablicę odsłoniła Jego żona, też znana żeglarka Krystyna Chojnacka-Szpetulska. 

W Miejskiej Informacji - w ramach projektu Legenda Morska Gdyni - odbył się wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Krzysztofa Kamińskiego "Od stępki do dziewiczego rejsu", a po południu, na Wydziale Nawigacyjnym AM w Gdyni - przegląd filmów poświęconych fregacie.

W ramach odbywających się uroczystości zorganizowano także spotkanie z projektantem Daru Młodzieży - Zygmuntem Choreniem i komendantem żaglowca kpt. ż.w. Ireneuszem Lewandowskim. Można było wysłuchać opowieści o budowie światowej floty żaglowców szkolnych i poznać ich bogatą karierę.

Dzisiaj, o godz. 20 Dar Młodzieży wyruszy w kolejną podróż szkoleniową.

Więcej o historii samego żaglowca można przeczytać we wcześniejszej publikacji na łamach Portalu Morskiego:

Uroczystość 35-lecia podniesienia bandery na Darze Młodzieży

AL, BS, rel (AM w Gdyni)