Bezpieczeństwo, Granice

Unia Europejska i Indie przeprowadziły 18-19 czerwca wspólne ćwiczenia morskie w Zatoce Adeńskiej - poinformowała w poniedziałek Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).

Ze strony indyjskiej w manewrach wzięła udział fregata Trikand, a z unijnej m.in. włoska fregata Carabiniere, hiszpańska - Navarra, francuska - Surcouf oraz francuski okręt desantowy Tonnerre.

Scenariusz działań zakładał przeprowadzenie pozorowanej operacji przeciwko piratom. Obejmował on lądowanie śmigłowców na pokładzie, "złożone ewolucje taktyczne na morzu", strzelanie ostrą amunicją, wspólny patrol w nocy i paradę morską u wybrzeży Somalii - wylicza ESDZ.

W kwietniu Rada UE przyjęła strategię dotyczącą regionu Indo-Pacyfiku. Jej celem jest poprawa "stabilności, bezpieczeństwa, dobrobytu i zrównoważonego rozwoju" w czasach rosnących "wyzwań i napięć".

Oficjalnie unijni dyplomacji biorący udział w pertraktacjach zastrzegali, że strategia nie jest wymierzona w Chiny. Nieoficjalnie jednak anonimowi negocjatorzy cytowani przez agencję Reutera nie kryli, że jej cel jest oczywisty: wzmocnienie współpracy z takimi państwami jak Japonia, Australia i przede wszystkim Indie, dla ograniczenia wpływów Państwa Środka.

Wspólne ćwiczenia wojskowe są jednym z elementów tej strategii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

Fot.: EUNavFor 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter