Bezpieczeństwo, Granice

W czwartek, 13 maja, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), w której skład weszły różne jednostki pływające 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Po intensywnych czterech dniach szkolenia na wodach Zatoki Pomorskiej okręty powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni.

W szkoleniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 10 maja, uczestniczyły okręty i jednostki pomocnicze zorganizowane w Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ), wydzielone z 12. Dywizjonu Trałowców (trałowce ORP Jamno i ORP Mielno, holownik H-11 Bolko) oraz 13. Dywizjonu Trałowców (niszczyciel min ORP Czajka oraz trałowiec ORP Wigry). Organizacja ćwiczenia obejmowała przeprowadzenie dwóch następujących po sobie etapów: fazy integracji sił i treningu bojowego po której zrealizowana została część zasadnicza - faza taktyczna. Całym ćwiczeniem dowodził zastępca dowódcy - szef sztabu 12. Dywizjonu Trałowców wraz z powołanym do tego celu sztabem.

Istotą szkolenia było zgranie i współdziałanie wydzielonych sił do składu Okrętowej Grupy Zadaniowej. Jednocześnie poddawano załogi sprawdzianom, które miały ocenić przygotowanie do wypełnienia postawionych zadań. Ważne są tutaj umiejętności i wiedza poszczególnych marynarzy, załogi jako zespołu oraz zgranie z innymi, wspólnie działającymi jednostkami. Sprawdzano m.in. umiejętności załóg okrętów w zakresie bojowego użycia sprzętu wojskowego, uzbrojenia minowego, artyleryjskiego oraz realizacji obrony przeciwminowej, obrony przeciwlotniczej, obrony przed okrętami nawodnymi oraz ochrony sił własnych (Force Protection). Wszystkie zadania realizowano w różnych warunkach hydrometeorologicznych, o różnych porach dób, a tło do ćwiczeń stanowiła złożona sytuacja operacyjno – taktyczna.

Główne zadania jakie wykonywały szkolące się na morzu jednostki polegały na doskonaleniu manewrowania okrętów w złożonych szykach, prowadzeniu łączności wg procedur NATO, przejściu i zajęciu rejonu alarmowego, uzupełnieniu zapasów okrętowych i bojowych w warunkach zagrożenia powietrznego w Punkcie Bazowania Kołobrzeg. Ponadto stawiane były zagrody minowe przez grupę okrętów, by w kolejnym etapie ćwiczeń zrealizować oczyszczanie toru wodnego z min za pomocą trałów kontaktowych oraz określić granice zagród minowych za pomocą stacji hydrolokacyjnych. Umożliwiło to w późniejszym etapie przeprowadzić bezpiecznie jednostki pływające przez rejon pierwotnie zagrożony minami.

Istotnym sprawdzianem, poza typowymi zadaniami obrony przeciwminowej, było wykonanie strzelań artyleryjskich do celów powietrznych i nawodnych, w tym do wytrałowanej miny morskiej. Podczas strzelania oceniana była nie tylko celność, ale także zagadnienia taktyczne dotyczące sposobu manewrowania w trakcie podejścia do celu i odejścia od niego tak, by podczas całego sprawdzianu jak najlepiej wykorzystać walory uzbrojenia oraz możliwości taktyczno-techniczne poszczególnych jednostek w grupie, zapewniając przy tym wysoki poziom własnego bezpieczeństwa. Równolegle do zadań bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną w tym walkę z pożarami i przebiciami. Scenariusz ćwiczeń zakładał również holowanie uszkodzonych jednostek na morzu.

Fot.: mł. chor. mar. Jacek Malinowski, 12.DTR

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

-1 To są okręty?
Większą i nowocześniejszą flotę miałem jak sobie z kory strugałem okręty za dzieciaka.
Gdyby nie te holowniki to katastrofa.
17 maj 2021 : 11:12 Matko Bosko | Zgłoś
-1 To są okręty II
No te holowniki mogą odstraszyć swymi poteznymi działkami " mewy" z falochronu ... ale trzymajmy kciuki że "nowy lad" to zmieni. Chciałbym przy okazji wznieść internetową inicjatywe by nowu "okret" w MW ochrzcić ORP JARO - grozny zbawiciel..mataka chrzestna bratanica czcigodna MARTA. A na powaznie NARODZIE !!! kiedy sie obudzisz?
17 maj 2021 : 14:38 matka Tresa | Zgłoś
-1 Odpowiedź
'Naród się obudzi' POwski szmaciarzu , zapewne wtedy jak pójdziesz na Krakowskie Przedmieście i ..... naszczasz na znicze !!!!!
18 maj 2021 : 15:06 HenryHarry | Zgłoś
+1 Odpowiedź 2
Witaj nieznajomy wczesniej był komntarz ktorego juz nie ma. Nie wazne zajrzalem tu po 2 dniach i nie mogę być obojętny na na twój komentarz ale gleboko wierze ze to prowokacja. (zresztą bardzo niskich lotów). Tak jak wspomniałem polityka nie intersowała mnie za bardzo, jednak (twoj komentarz obrazuje mi sytacje), pamietajmy bo historia jest najlepszym nauczicielem - ze komory gazowe nie powstaly od razu a zaczeły sie od poliki "ow" którzy zaczeli dzielić ludzi na naszych. lepszych. Wszystko zbudowane na nietolerancji i nienawiści. Wiekszoć marynarzy jest obojetna i nie anagarzuje sie w zycie polityczne przymykajac oko na to co sie dzieje. Pozdrawiam.
19 maj 2021 : 08:21 matka Tresa | Zgłoś
0 To są okręty III
Elo kadzub więc twoje zdrowie i dziękuję bo po twoim komentarzu zakupił ja flaszkę.. pozwolę sobie na pewna tezę nie lubię polityki więc ten ukas do po nie namiejsu ale rozumiem że jesteś fanem dobrej zmiany 'hwała bohaterom' Fakt nie ma 100 % gwarancji że po zmianie obecnej władzy będzie lepiej. Za to jest 100% gwarancji że bez zmiany władzy będzie tylko gorzej. Więc kończąc twoje zdrowie i dobranoc.
17 maj 2021 : 19:48 Matka Teresa | Zgłoś
-1 Okręty
Żałosna ta " flota " najjaśniejszej RP
18 maj 2021 : 23:58 BARÓN | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter