Bezpieczeństwo, Granice

W skład rosyjskiej Floty Północnej przyjęto w piątek okręt podwodny o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M o nazwie Kazań. Uroczystość z udziałem dowódcy marynarski wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa odbyła się w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku.

Jestem przekonany, że załoga okrętu podwodnego o napędzie atomowym Kazań będzie godnie i na wysokim poziomie umacniać zdolności obronne Rosji - powiedział adm. Jewmienow.

Okręt atomowy, opracowany przez biuro konstruktorskie Malachit, wyposażony jest w uzbrojenie ofensywne i radioelektroniczne, które - jak zapowiada agencja RIA Nowosti - pozwoli na pełnienie zadań we wszystkich rejonach oceanu światowego. Kazań wejdzie w skład 11. dywizji okrętów podwodnych Floty Północnej.

Kazań miał być przekazany rosyjskim siłom zbrojnym jeszcze w 2019 roku, jednak testowanie projektu Jasień-M przeciągnęło się. Admirał Jewmienow zapowiadał, że Kazań będzie głównym okrętem podwodnym czwartej generacji udoskonalonego projektu Jasień-M i że wykorzystano w nim najnowsze technologie.

To m.in. nowoczesne materiały amortyzujące i dźwiękochłonne, cyfrowe inteligentne systemy sterowania uzbrojeniem i systemy celownicze, systemy hydroakustyczne, nowoczesne metody komunikacji podwodnej i systemy podtrzymania łączności z odległym centrum dowodzenia podczas służby na morzu - relacjonuje w piątek rządowa "Rossijskaja Gazieta".

Jasień-M to uderzeniowe podwodne okręty atomowe czwartej generacji. Główna jednostka projektu 885 Jasień, nosząca nazwę Siewierodwińsk, weszła w skład rosyjskiej Floty Północnej w 2014 roku. 885-M to wersja zmodernizowana; po wejściu do służby Kazania jeszcze w tym roku w skład marynarki wojennej ma wejść drugi okręt tego typu - Nowosybirsk.

W stoczni w Siewierodwińsku trwają pracę nad czterema następnymi okrętami projektu 885-M, o nazwach: Krasnojarsk, Archangielsk, Perm i Uljanowsk.

Latem zeszłego roku ruszyła budowa siódmej i ósmej takiej jednostki: Woroneża i Władywostoku. Szef zakładów Siewmasz Michaił Budniczenko zapowiadał wcześniej, że Woroneż i Władywostok będą wyposażone w broń hipersoniczną. Te dwa okręty mają być przekazane marynarce wojennej w latach 2027-28.

Z Moskwy Anna Wróbel

-2 okręty atomowe
Spasiba pani Merkel.Za pani pieniążki z gazu (już dwie rury po dnie Bałtyku),możemy prowadzić wojenki i się zbroić,jeszcze raz spasiba,Wołodia z Rosji.
07 maj 2021 : 15:30 Wołodia | Zgłoś
+7 Okręt RP
A my skrobiemy nasze ponad 40-letnie okręty z muszelek i z dumą obchodzimy ich kolejne rocznice, bo okręt jak wino im starszy tym lepszy.
08 maj 2021 : 00:49 D. | Zgłoś
+1 *
Zabrakło uśmiechu (•‿•)
08 maj 2021 : 00:51 D. | Zgłoś
-2 Cholery
Będą się tak zbroić bez końca, a biedni Rosjanie wszy nie maja za co pochować.
08 maj 2021 : 16:12 Mat | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter