Bezpieczeństwo, Granice

Około 130 osób mogło zginąć w wypadku łodzi z migrantami u wybrzeży Libii - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Dotychczas znaleziono 10 ciał rozbitków.

Poszukiwanie zaginionych pasażerów łodzi trwa od środy, kiedy zgłoszony został wypadek. Jak podała SOS Mediterranee, na morzu panowały skrajnie trudne warunki, a wysokość fal dochodziła do 6 metrów. Francuska organizacja, która zajmuje się ratowaniem migrantów na morzu, wspólnie ze statkami handlowymi oraz samolotem unijnej agencji Frontex znalazła łącznie 10 ciał ofiar wypadku oraz gumową łódź, którą próbowali pokonać morze w drodze do Europy. Na jej pokładzie miało przebywać ok. 130 osób.

Według Alarm Phone, telefonicznej linii ratunkowej dla migrantów na Morzu Śródziemnym, próby ratowania ludzi nie podjęła żadna rządowa jednostka, choć znane były współrzędne GPS łodzi, a linia miała z nią kontakt przez 10 godzin.

"Ci ludzie mogli zostać uratowani, ale wszystkie władze świadomie pozwoliły im zginąć" - stwierdziła organizacja.

Według szacunków ONZ, w 2021 r. podczas prób przepraw przez Morze Śródziemne zginęło 391 osób. Morski szlak prowadzący od Libii lub Tunezji do Włoch jest najczęstszą trasą przeprawy migrantów; w ten sposób do Europy dotarło w tym roku ok. 8,5 tys. migrantów pokonujących Morze Śródziemne.

Według organizacji pozarządowych, prawdziwa liczba ofiar może być jednak znacznie wyższa. Na Morzu Śródziemnym znaleziono co najmniej pięć wraków łodzi, których wypadki nigdy nie zostały zgłoszone, bo żaden z ich pasażerów nie przeżył. 

PAP


"130 migrantów zginęło na morzu", to "moment hańby" - powiedział papież Franciszek wiernym w niedzielę, odnosząc się do tragedii, do jakiej doszło na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii. Wezwał też do modlitwy za tych, którzy mogą pomóc, ale "wolą patrzeć w inną stronę".

Zwracając się do wiernych przybyłych na Plac Świętego Piotra na południową modlitwę Regina coeli, papież powiedział: "Wyznam wam, że jestem bardzo zasmucony z powodu tragedii, do jakiej doszło w minionych dniach na Morzu Śródziemnym. Zginęło 130 migrantów. To osoby, to ludzie, którzy przez dwa dni nadaremnie wzywali pomocy; pomocy, która nie nadeszła".

"Zastanówmy się nad tą kolejną tragedią. To moment hańby. Módlmy się za tych braci i siostry i za tych, którzy nadal umierają podczas tych dramatycznych podróży. I módlmy się także za tych, którzy mogą pomóc, ale wolą patrzeć w inną stronę" - wezwał Franciszek.

Na placu Świętego Piotra zapadła cisza; wierni modlili się w milczeniu.

Papież modlił się też za ofiary pożaru w szpitalu w Bagdadzie w Iraku na oddziale intensywnej terapii dla chorych na Covid-19. Zginęły tam co najmniej 82 osoby.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Mapa: TUBS / Kiddle (CC)

+3 Emigranci
Ciekawe za co morskie sluzby ratownicze Libi , dostaje pieniadze, skoro jest tyle pontonow z ludzmi do cofniecia na lad!?
24 kwiecień 2021 : 15:38 Z opolskiego | Zgłoś
+1 najważniejsze wykreowac problem i to rozwiązywać
Tak działają można tegi świata ,patrz globalne ocieplenie , co2 , cowid , szczepionki ,
24 kwiecień 2021 : 15:51 romek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter