Bezpieczeństwo, Granice

Stany Zjednoczone anulowały rozmieszczenie dwóch okrętów wojennych na Morzu Czarnym - poinformowały w środę tureckie źródła dyplomatyczne. Wcześniej rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym.

Turcja w zeszłym tygodniu poinformowała, że Waszyngton wyśle dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Zapowiedziała to ambasada USA w Ankarze, nie podając jednak powodu wysłania tam swoich jednostek, które miały wpłynąć na ten akwen 14 i 15 kwietnia przez cieśniny Dardanele i Bosfor.

Potem jednak do Ankary nie dotarły żadne nowe informacje w tej sprawie. Konwencja z Montreux z 1936 r., która reguluje ruch w cieśninach tureckich, zobowiązuje kraje nieleżące nad Morzem Czarnym do powiadomienia z 15-dniowym wyprzedzeniem o wysłaniu tam swoich statków.

Jak pisze agencja Reuters, w środę przed środową informacją z Ankary rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym, podczas których odbywały się próby ostrzału celów nawodnych i powietrznych.

We wtorek Rosja ostrzegła Stany Zjednoczone, że powinny "trzymać się z dala" od Krymu i rosyjskiego wybrzeża Morza Czarnego. Wiceszef MSZ w Moskwie Siergiej Riabkow mówił, że obecność okrętów USA na Morzu Czarnym to "prowokacyjne działania".

"Amerykańskie okręty wojenne nie mają nic do roboty w pobliżu naszych wybrzeży" - powiedział Riabkow. Oskarżył USA o działania "prowokacyjne w dosłownym sensie tego słowa" i o "granie na nerwach" Rosji.

Także we wtorek prezydent USA Joe Biden zaproponował w rozmowie telefonicznej rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu na najwyższym szczeblu.

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie Waszyngtonu dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć". 

+4 Okręty
Jakie "ich wybrzeża" (tzn. Rosji). To nie tylko "ich wybrzeża" to jest bardziej prowokacyjne, to tak jak uzurpować sobie prawo do Morza Czarnego na swoją wyłączność.
15 kwiecień 2021 : 08:49 WD | Zgłoś
-1 wychodzi
pierdołowatość Józia Bidena. Gdy go czekista postraszył, to skulił ogon pod siebie. D..a nie prezydent.
15 kwiecień 2021 : 09:10 ter | Zgłoś
-6 wara od Europy jankesi
Biden to niech pilnuje granicy z Meksykiem bo tam już 3 swiat
15 kwiecień 2021 : 12:29 romek | Zgłoś
+2 Biden
Już go ruscy wyczuli,szkoda Ukrainy i innych państw zagrozonych przez rosyjski imperializm
15 kwiecień 2021 : 17:48 Paweł G. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter