Bezpieczeństwo, Granice

Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik będą budowane w polskich stoczniach - poinformował we wtorek w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak.

W "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak mówił o planach budowy fregat w ramach programu Miecznik.

Okręty zostaną zbudowane w polskich stoczniach, wykorzystamy potencjał, który jest w Polsce - zaznaczył.

Fregaty te będą budowane, bo, jak dodał, przeciągają się negocjacje ze Szwecją w sprawie kupienia z tego kraju używanych okrętów podwodnych.

Negocjacje nie idą w dobrym kierunku, zaniepokojeni jesteśmy czasem, jeśli chodzi o możliwość pozyskania tych okrętów i ceną - mówił Błaszczak. - Wczoraj zorganizowałem odprawę, rozmawialiśmy na ten temat z dowódcami Wojska Polskiego i zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża - dodał.

Podkreślał, że "okręt będzie się charakteryzował możliwością obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, ale będzie na swoim pokładzie posiadał siłę rażenia w postaci rakiet o zasięgu zbliżonym do nadmorskiej jednostki rakietowej".

Szef MON nie chciał odpowiedzieć, kiedy okręty będą gotowe oraz ile dokładnie ich będzie.

Chciałbym, aby były to trzy okręty, ale rozpoczniemy od pierwszego okrętu w stoczni polskiej - mówił.

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik - zbudowanych przez polski przemysł - został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35

MON od lat rozważa też nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych przewidzianych w programie Orka. W ubiegłym roku resort informował o prowadzonych ze stroną szwedzką rozmowach w sprawie pozyskania zmodernizowanych szwedzkich okrętów podwodnych typu A17/ Södermanland. Według mediów w grę wchodziłaby dzierżawa jednostek zakończona przekazaniem okrętów Polsce na własność.

 
-5 Będzie sukces
W końcu stępka znajdzie swoje miejsce
23 luty 2021 : 11:44 BogdanM | Zgłoś
+6 Gawron
ostatnio ptaszysko dwie dekady polskie stocznie budżetowe budowały a wojskowi nahapali się sprzedając części z magazynów samym sobie - taki nadzór wystrugali, szkoda że orderów Główny Hamulcowy sobie nie nadali z pompą i w asyście orkiestry. Wszyscy wodę w usta biorą zapytani o koszty - podpowiem taniej było zamówić nowe w np. w Holandii.
23 luty 2021 : 12:18 Milosz LUBKOWSKI | Zgłoś
+4 To chyba akurat poprzednia ekipa
Pisiory po 20 latach szast prast skonczyli ten projekt przeciez. Oczywiscie musial to byc niemiecki projekt, bo jakiz inny?
23 luty 2021 : 16:52 Dziaders | Zgłoś
+3 Fregaty
Pudło okrętu wybudować to każdy głupi może. Wyposażenie!!!
23 luty 2021 : 13:07 Robert Zahorski | Zgłoś
+15 W Szczecinie nie potraficie pudła promu wybudować
Panie Zahorski. Nie potraficie, stępka leży i rdzewieje. Musi wam jakis Duńczyk dać na wszystko podkladkę, żebyście coś mogli (wyspawać).
23 luty 2021 : 13:21 Dobra zmiana | Zgłoś
-1 Fregatę??
Zbudują fregatę bo negocjacje na używane OP idą słabo...
Zastanawiam się czy istnieje granica idiotyzmów które pisowcy są w stanie opowiadać bez najmniejszego zawahania.
Może od razu lotniskowiec z napędem atomowym, gigantomania dobrze robi zakompleksionym kurduplom....
23 luty 2021 : 13:17 Michu_ | Zgłoś
+13 Po co nam Marynarka Wojenna skoro jest...Bundeswehr
Najbliższe lotnisko w Berlinie, a port w Hamburgu
23 luty 2021 : 13:28 Tygrys | Zgłoś
+8 Folwark zwierzęcy buduje prom
Ale czy nasi "stoczniofcy" muszą budować te okręty kręcąc na nich lody ??? Mogą to w inny sposób przecież zrobić. Mogą iść do uczciwej pracy do Amazona, Zalando, czy tej planowanej fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Gdańsku i tam poprzez swoje podatki przyczynić się do ich wybudowania w zagranicznej stoczni :-) . Nie ważne jak duży byłby koszt zakupu w Szwecji i tak budowa w Polsce będzie 8 razy droższa i okręt będzie miał wartość bojową pływającej kaczki i to w podeszłym wieku. Po 30 latach ogłupiania przez polskojęzyczne media i ich pseudoekspertów, celebrytów (z ambicjami okradzenia społeczeństwa na miliardy na te same numery co przed 2015 rokiem, w przypadku zmiany władzy) organizacja samodzielnego projektowania oraz budowy statków i okrętów odpowiadających obowiązującym wymaganiom przerasta możliwości intelektualne tego aktualnego społeczeństwa.
23 luty 2021 : 13:59 Postobserwator | Zgłoś
+9 Folwark zwierzęcy buduje okręty
Sukces to nie wybudowaniae interesującego produktu i zarabianiu na jego eksporcie. Sukces to wywalenie na kasę podatników i swoich partnerów biznesowych ! :-) . Bo co, możecie nam naskoczyć :-) :-) :-) . Taką mentalność i system zorganizowano, że dzi się zniewala i poniża przez świnie w garniturze bo się muszą prosić o swoje, należne pieniądze. !! Jeszcze ordery sobie kut....sy za to publicznie przyznają. :-) :-) :-) Patrz przykład ST3 i Krist. :-) :-) :-) . Chory kraj !!! Szanować pieniądze podatników ! Przestać się pi..lić z tymi poje..mi Solidaruchami !!!!
23 luty 2021 : 13:59 Postobserwator | Zgłoś
-2 Miecznik
Panie ministrze czekam z niecierpliwością na nowe okręty najlepiej budowane w Stoczni Szczecińskiej gdzie "powstały" super promy, okręty podwodne .........
23 luty 2021 : 14:07 JanKowalski | Zgłoś
+7 Nie czekaj minister nie ma budowac statki, ty masz
A ty czekasz. Tak to nie bedzie nic jak to mowil Kononowicz.
23 luty 2021 : 16:48 Dziaders | Zgłoś
-2 czy to cały wkład Błaszczaka?
Czyli jak za Gierka: weźmy się i zrupta...

No chociaż stocznie wskaż....
23 luty 2021 : 17:40 Polak | Zgłoś
+2 najlepiej prywatne
Te jak wiesc niesie buduja czesciowo wyposazone statki, czyli kadluby, wiec niewiele im trzeba, zeby zaczac budowac w pelno wyposazone statki, czyli statki. Na marginesie, wczoraj kumpla namawialem na spiwor puchowy zrobiony w Polsce i mu mowie, ze to jest w pelni wyposazony spiwor. Zadne tam takie, ze pokrowiec bez puchu albo puch bez pokrowca. W pelni wyposazony i funkcjonalny spiwor. Kolega tez w branzy okretowej, wiec sie posmialismy.
24 luty 2021 : 07:43 Dobra zmiana | Zgłoś
+1 Arka
W radomskiej stoczni ?
23 luty 2021 : 14:10 Ben | Zgłoś
+11 Radomska tak samo dobra jak Szczecinska
W Szczecinie tak jak w Radomiu tylko Biedronki potrafia dzis budowac.
23 luty 2021 : 16:50 Dziaders | Zgłoś
+3 A17 od Szwecji nie kupimy!!!!
Szwedzi chcieli Polsce A17 wynając tylko pod warunkiem ze Polska zamówi u nich nowe okrenty podwodne!!!! A Szwedzi nie maja czym zastąpic tych okrentów !!! I co warzne nie mogą znaleść partnera do budowy nowych OP. Najprendzej urzywane okrenty pozyskamy z Norwegi typ.210 ULA bo Norwegia te 30 letnie okrenty bedzie wycofywac!!! Bo z tego co słychac to już dobili targu z Niemcami na dudowe dla nich OP typ.212. A Miecznik to nie bedzie nic innego jak odchudzony Slązak!!! Czyli pewnie pozbedą się kosztownych turbin gazowych itp. Miecznik to poprostu bedzie taki wiekrzy kuter rakietowy Orkan.Albo jak kto woli zwykły Patrolowiec!!!! Wiec prosze nie pisać ze Będą to fregaty!!!! Bo chyba drogi redaktor myli pojęcia!!!!
23 luty 2021 : 14:49 Marek Marek | Zgłoś
+2 Asasan
Plizzz Marku, weź jakąś Wordowską autokorektę albo coś, bo oczy krwawią jak się to czyta.
24 luty 2021 : 07:04 Mrr | Zgłoś
-3 Niemcy
Niemcy dawali nam gotowe, nowoczesne u-booty dla których im brakuje załóg. Część naszych podwodniaków robił już nawet kursy i szkolenia w Niemczech, były terminy przejęcia, ale przyszła Dobra Zamiana i... "jak można brać okręty od Niemców, OD NIEMCÓW!!!" to nie do pomyślenia i tak to zostaliśmy bez okrętów, z jednym, już leciwym ...od Sowietów.
23 luty 2021 : 16:06 orzeł | Zgłoś
-4 tylko WOT
Ma licencję na prawdziwych obrońców ojczyzny oni szkoła sie obronic procami i kosami

Okręty za drogie i za skomplikowane.
23 luty 2021 : 18:15 Polak | Zgłoś
-7 i tak zostaniesz sam...
rozgonić te cala marynarke z lidzbarka. Jak wybije godzina trwogi to oni pierwsi popłyną "bronic" anglikow ,tak jak w 1939
23 luty 2021 : 16:22 ex-kompot | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter