Bezpieczeństwo, Granice

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara poinformowały w czwartek, że uwolniły turecki statek Mabrouka, który zatrzymały w poniedziałek. Statek płynął do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.

Siły LNA zatrzymały płynący pod jamajską banderą statek w pobliżu miasta Derna, we wschodniej Libii, co wywołało protesty Ankary.

Według tureckich źródeł statek transportował leki i sprzęt medyczny z Egiptu do Libii. Władze Turcji twierdzą, że do interwencji mogła zachęcić siły Haftara aktywność unijnej morskiej misji Irini, która w ubiegłym miesiącu przeszukała inny turecki statek, podejrzewając go o złamanie embarga na dostawy broni do Libii.

Turcja jest głównym sojusznikiem Rządu Jedności Narodowej w Trypolisie, libijskich władz uznawanych przez ONZ i rywala LNA w libijskiej wojnie domowej. W październiku obie strony uzgodniły stały rozejm, który doprowadził do wstrzymania walk, ale nie do wycofania wojsk z linii frontu.

W poniedziałek LNA oskarżyła Turcję o dalsze dostarczanie broni i najemników siłom Rządu Jedności Narodowej. Ale według ekspertów ONZ embargo na dostawy broni do Libii są łamane także przez sojuszników Haftara, w tym Rosję, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter