Bezpieczeństwo, Granice

Pentagon poinformował we wtorek o pierwszej w historii udanej próbie zestrzelenia rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym za pomocą pocisku przechwytującego, wystrzelonego z okrętu. Do przechwycenia rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej. Jak podała Agencja Obrony Rakietowej (MDA), pocisk imitujący rakietę o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) został wystrzelony z poligonu na Wyspach Marshalla na Pacyfiku i zestrzelony przez rakietę przechwytującą SM-3 Block IIa, wystrzeloną z niszczyciela Aegis, znajdującego się na wodach w pobliżu Hawajów.

Podano, że 16 listopada Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) oraz marynarze na pokładzie okrętu USS John Finn (DDG-113), niszczyciel należący do systemu Aegis Ballistic Missile Defense (BMD), przechwycili i zniszczyli cel w postaci pocisku symulującego międzykontynenyalną rakietę balistyczną (Intercontinental Ballistic Missile - ICBM) wykorzystując rakietę standardową typu SM-3 (Standard Missile-3) Block IIA w ramach demonstracji testowej lotu mad obszarzem oceanu na północny wschód od Hawajów.

Około godz. 19:50 czasu hawajskiego wystrzelono cel pełniący rolę ICBM z poligonowego ośrodka testowego Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site znajdującego się na Atolu Kwajalein w Republice Wysp Marshalla.

W tym teście badawczo-rozwojowym niszczyciel wykorzystał możliwości zdalnego zaangażowania na dużą odległość za pośrednictwem sieci Command and Control Battle Management Communications (C2BMC) w ramach scenariusza obrony Hawajów. Po otrzymaniu danych śledzenia z systemu C2BMC, niszczyciel wystrzelił pocisk kierowany SM-3 Block IIA, który zniszczył cel.

Zobacz materiały video poniżej.

Był to pierwszy taki udany test. Dotychczas przechwycenia rakiety typu ICBM udawały się jedynie za pomocą pocisków wystrzeliwanych z podziemnych silosów w ramach systemu Ground-Based Midcourse Defense (GMD). Według szefa MDA Jona Hilla, test jest przełomowym osiągnięciem dla programu obrony Aegis. Jak dotąd system Aegis - którego częścią jest powstająca baza w polskim Redzikowie - wykazywał skuteczność w zestrzeliwaniu rakiet balistycznych krótszego zasięgu.

Zdaniem cytowanego przez agencję AP eksperta Hansa Kristensena z Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS), wtorkowy test może oznaczać zmianę sytuacji strategicznej. Choć głównym zmartwieniem USA jest obecnie zagrożenie ze strony Korei Północnej, to jednak - według Kristensena - rozwój systemu obrony przeciwrakietowej może wywołać obawy Rosji i Chin, a także zdopingować Pekin do rozszerzenia swojego arsenału rakietowego.

PAP; PBS (PortalMorski.pl); rel (US Dept of Defense)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter