Bezpieczeństwo, Granice

W poniedziałek, 16 listopada przy nabrzeżu Francuskim w Gdyni, obok Muzeum Emigracji, zacumował amerykański niszczyciel USS Ross (DDG-71). Krótką wizyt robocza miała się zakończyć we wtorek rano.

Wprowadzony do służby w 1997 roku niszczyciel amerykańskiej Marynarki Wojennej USS Ross przybył do Gdyni z wizytą roboczą. Do portu wprowadziły go holowniki Fairplay IV i Fairplay VII, asystując przy cumowaniu przy nabrzeżu Francuskim, zamkniętym i obstawionym kontenerami, jak to zazwyczaj bywa w przypadku wizyt amerykańskich okrętów w Polsce.

USS Ross to jeden z pierwszej serii niszczycieli typu "Arleigh Burke", których budowę rozoczeto w latach 80. z myślą o zwalczaniu radzieckich samolotów, pocisków manewrujących oraz okrętów podwodnych.
Serię nazwano na cześć admirała Arleigha Burke, dowódcy niszczyciela w okresie drugiej wojny światowej, późniejszego CNA (Chief of Naval Operations) Marynarki Wojennej USA.

Niszczyciele tego typu, to najdłuższa seria okrętów jednego projektu bazowego (jednak w modyfikowanych podseriach) budowanych w Stanach Zjednoczonych.
W służbie znajduje się 68 jednostek, w budowie jest sześć, a trzy kolejne są już zamówione.

Stępkę pod USS Ross (DDG-71) położono w kwietniu 1995 roku, wodowano go w marcu 1996 roku, a do służby wszedł w czerwcu 1997 roku.
Okręt ma 154 m długości, 20 m szerokości, 9,4 m zanurzenia i od 6900 (light) do 9000 ton (full) wyporności. Napędzają go cztery turbiny gazowe o łącznej mocy 100 000 KM, pozwalające na osiągnięcie prędkości 31 węzłów.

Podstawą silnego uzbrojenia okrętu są rakiety, w tym kierowane. Posiada jedną 29-komorową i jedną 61-komorową pionowe wyrzutnie Mk 41 z dziewięćdziesięcioma rakietami RIM-156 SM-2, BGM-109 Tomahawk i/lub RUM-139 VL-ASROC oraz dwie wyrzutnie SSM rakiet Harpoon Mk 141.
Ross wyposażony jest w lądowisko dla śmigłowców.

Od lutego 2012 roku USS Ross stał się częścią obronnego systemu rakietowego w Europie. Wraz z trzema innymi jednostkami tej samej klasy (USS Donald Cook - DDG 75, USS Porter - DDG 78 i USS Carney - DDG 64) został przeniesiony do Hiszpanii. Jego aktualnym portem macierzystym jest baza marynarki wojennej Rota.
To właśnie stamtąd wyrusza na pokojowe misje lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

Jednostka zacumowana w Gdyni nie była udostępniona do zwiedzania. Wyjście okrętu z Gdyni zaplanowano na wtorek, na godz. 7:30.

rel (Miasto Gdynia), PBS

USS Ross w Gdyni. Fot.: T. Urbaniak / ZMPG.
USS Ross w Gdyni. Fot.: T. Urbaniak / ZMPG.
USS Ross w Gdyni. Fot.: T. Urbaniak / ZMPG.USS Ross w Gdyni. Fot.: T. Urbaniak / ZMPG.
0 Piękny okręt
Piękny okręt.....
17 listopad 2020 : 21:00 Bałtycki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter