Bezpieczeństwo, Granice

Dwie tureckie firmy finalizują budowę pierwszego bezzałogowego pojazdu nawodnego dla tamtejszej marynarki wojennej, którego premiera ma się odbyć w grudniu br.

Działająca w Antalyi prywatna stocznia Ares wraz z państwową firmą zbrojeniową Meteksan Defence od kilku lat prowadzą pierwszy w Turcji program badawczo-rozwojowy Uzbrojonego Bezzałogowego Pojazdu Nawodnego (Armoured Unmanned Surface Vehicle - UASV).

Prototyp, który ma być zaprezentowany w grudniu br., będzie pierwszą jednostką pływającą tego typu dla tureckiej marynarki wojennej linii "ULAQ" („Posłaniec”).

Pojazd o długości 11 metrów, zbudowany jest z zaawansowanych kompozytów, ma zasięg 215 mil morskich (400 km) i może rozwijać prędkość do 35 węzłów (65 km/h). Będzie wyposażony w systemy wizyjne dające możliwość obserwacji w dzień i w nocy oraz szyfrowaną infrastrukturę komunikacyjną.

Może być dowodzony zdalnie z mobilnych pojazdów lub kwatery głównej na lądzie, a także opuszczany na wodę z okrętów, takich jak lotniskowce lub fregaty. Przeznaczony jest do wykonywania misji takich jak wywiad, nadzór, rozpoznanie, działania zbrojne przeciw wrogim okrętom nawodnym, zwalczanie zagrożeń asymetrycznych, eskortowanie, czy ochrona infrastruktury strategicznej.

ULAQ jest uzbrojony w wyrzutnie 4 rakiet CIRIT oraz 2 pocisków L-UMTAS (ilustracja na dole w galerii) tureckiego dostawcy Roketsan. Wodowanie jednostki zaplanowano na grudzień br. a pierwsze testy strzelania na Morzu Śródziemnym mają się odbyć w pierwszym kwartale 2021 roku.

CIRIT to wieloplatformowe pociski rakietowe, zbudowane na bazie popularnej w krajach NATO niekierowanej rakiety kalibru 70 mm. Precyzję rażenia zapewnia laserowy system naprowadzania i sterowania (ruchome, rozkładane stery kierunku w części dziobowej). Z kolei L-UMTAS, to rakiety przeciwpancerne, naprowadzane laserowo, z głowicą zdolną do penetracji pancerzy reaktywnych.

Wraz z ww. systemami rakietowymi ULAQ będzie wyposażony w różne warianty technologii komunikacyjnych i wywiadowczych, a także w systemy walki elektronicznej (w tym zagłuszania/zakłócania). Jednostka będzie mogła prowadzić wspólne operacje z uzupełniającymi jej możliwości bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV).

To pierwszy tego typu pojazd w tureckiej armii, który może być zarówno sterowany zdalnie, jak i działać w trybie w pełni autonomicznym z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

"Projektując krytyczne systemy elektroniczne platformy pływającej, staraliśmy się uzyskać maksymalną autonomię i w pełni uwzględniliśmy potrzeby operacyjne tureckich sił zbrojnych" - mówi dyrektor generalny Meteksan, Selcuk Alparslan.

Przedstawiciele stoczni Ares i firmy Meteksan Defence zapewniają, że po zakończeniu prac nad prototypem UASV, rozpoczną się przygotowania do produkcji innych tego typu pojazdów, zaprojektowanych do prowadzenia operacji nadzoru, wywiadu, a także przeciwminowych, walki z okrętami podwodnymi, gaszenia pożarów, misji poszukiwawczych i ratowniczych.

GL

-3 Entuzjasta ORP Słazak
Ciekawe ile nasz flagowy Ślązak z zepsuta armatą typy wróbel, z 92 osobami załogi, wytrzymałby w starciu z tym bezzałogowcem ? 5 min max ! :-) . Dorsze, flądry, węgorze i inne rybki miałyby co jeść po bitwie. :-) Tylko narybek wpuszczać do Bałtyku. Rybołówstwo by się odrodziło. :-) Dla pocieszenie oficjalnie stwierdzam, że Ślązak jest na pewno lepszy w dwóch parametrach. Koszt oraz Czas budowy :-) .
14 listopad 2020 : 12:10 Postobserwator | Zgłoś
-2 Entuzjasta ORP Słazak
A tak na poważnie to powinno się go kupić. Żurawik jest na Slązaku. Niech te chłopy mają się tam czym bronić, a nie najlepsza kawaleria morska Europy czyli taranem go :-) .
14 listopad 2020 : 12:21 Postobserwator | Zgłoś
-1 Silni, Zwarci, Gotowi
Nie martw się, Błaszczak i Trump nas obronią, tylko kto obroni Błaszczaka i Trumpa ?
14 listopad 2020 : 16:03 Jato | Zgłoś
-1 Niezłe
Rozumiem, że to po prostu zdalnie sterowana, trudno wykrywalna pływająca wyrzutnia rakiet, która może niszczyć cele z dala od okrętu, z którego jest sterowana. Ciekawe, czy może odpalać pociski będąc w ruchu? Animacja sugeruje, że raczej nie...
15 listopad 2020 : 00:14 Michalek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter