Bezpieczeństwo, Granice

Straż przybrzeżna Japonii zgłosiła wtargnięcie dwóch chińskich łodzi patrolowych na obszar Morza Wschodniochińskiego, który Tokio uznaje za japońskie wody terytorialne. Chińskie jednostki przebywają tam najdłużej od ośmiu lat – podała we wtorek stacja NHK.

Według japońskich władz dwie łodzie patrolowe ChRL wpłynęły w niedzielę przed południem na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy – Diaoyu. Chińskie jednostki miały również usiłować zbliżyć się do japońskiej łodzi rybackiej.

Japońska straż przybrzeżna wysłała na ten obszar swoje łodzie patrolowe i ostrzegła chińskie jednostki, aby natychmiast odpłynęły. We wtorek rano wciąż przebywały one jednak w pobliżu spornego archipelagu. Jest to najdłuższe wtargnięcie odnotowane przez japońskie władze na tym obszarze od 2012 roku, gdy rząd w Tokio wykupił część wysepek z rąk prywatnych, przeciwko czemu ostro protestował Pekin – podkreśla NHK.

Japońskie ministerstwo obrony zarzuciło niedawno władzom Chin, że w czasie pandemii Covid-19 forsują swoje roszczenia terytorialne i usiłują m.in. „zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim”. W dorocznym sprawozdaniu zwrócono uwagę na „bezustanne wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające sporne wyspy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter