Bezpieczeństwo, Granice

Do Nabrzeża Obrońców Westerplatte w porcie morskim Gdańsk przybiły dziś jednostki pierwszej grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Natowski zespół SNMCMG1 przywitał ORP Kormoran, niszczyciel min zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding.

ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni, marynarskim zwyczajem, przywitał na polskich wodach terytorialnych okręty SNMCMG1. Zespołu, w którego składzie siły okrętowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża miały okazję operować kilkunastokrotnie - głównie niszczyciele min 13.dTr (OORP Mewa, Czajka i Flaming). Natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki trzykrotnie (2010,2011,2013) był okrętem flagowym tego zespołu. Dla załogi ORP Kormoran była to doskonała okazja do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń m.in. z zakresu manewrowania w szykach, czy prowadzenia łączności radiowej – informuje 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

Okręty pojawiły się w Polsce, aby uzupełnić zapasy i zapewnić krótki odpoczynek załogom swoich okrętów i pozostaną w Gdańsku przez cały weekend – informuje serwis polska-zbrojna.pl. Zespół SNMCMG1 przez ostatnie dwa miesiące brał udział w ćwiczeniach u wybrzeży Danii, Belgii i Holandii.

W skład okrętów SNMCMG1, czyli Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wchodzi obecnie siedem jednostek z Litwy, Estonii, Łotwy, Niemiec, Holandii, Belgii oraz Norwegii.

ORP Kormoran jest pierwszym z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, które zasilą flotę 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do jego głównych zadań należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Matką chrzestną okrętu jest Maria Karweta. Pierwszym dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Michał Dziugan. Okręt został zaprojektowany przez biuro Remontowa Marine Design.

AL, na podst. polska-zbrojna.pl

Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

-9 załogi okrętów NATO odpoczywają w polskich portach...
Niech załogi nie odpoczywają, tylko wezmą się za poszukiwanie niewybuchów w naszej strefie ekonomicznej. A jest tego tałatajstwa olbrzymia ilość.
09 październik 2020 : 11:04 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 A dlaczego ORP Kormoran...
A dlaczego ORP Kormoran nie wchodzi w skład tego zespołu. Od podniesienia bandery minęły trzy lata, a on ciągle prowadzi "badania eksploatacyjno-wojskowe", przy wsparciu producentów i dostawców rodzimych rozwiązań. Osiągnięcia ze służby ORP Mewa, ORP Czajka i ORP Flaming w zespole SNMCMG1 zostały roztrwonione.
09 październik 2020 : 21:17 Mors Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Dlaczego ?
A dlaczego ORP "Ślązak" nie oddał przywitalnej, salwy honorowej z jedynej armaty typu Wróbel do straszenia wróbli :-) . Wstyd i obciach
Nasz najnowocześniejszy okręt.
09 październik 2020 : 21:36 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Dlatego
Bo to kolejny MIŚ :-) . I to nie jest jeszcze ostatnie słowo :-) .
10 październik 2020 : 08:15 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter