Bezpieczeństwo, Granice

Rozpoczęło się ćwiczenie Renegade/Sarex-20 - poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ. W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze, funkcjonariusze oraz cywile, w tym m.in. ratownicy GOPR. Ćwiczenie ma sprawdzić zdolności reagowania sytemu bezpieczeństwa państwa na sytuacje kryzysowe na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Według informacji Dowództwa Operacyjnego RSZ ćwiczenie rozpoczęło się we wtorek. W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną epizody dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej kraju przez statek powietrzny o statusie Renegade - stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. Ćwiczone będą również akcje poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych.

Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. W informacji Dowództwo podało, że celem ćwiczenia "jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego".

Ćwiczenie ma być rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej - na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.

W ćwiczeniu udział wezmą instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie, w tym: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Grupa Karkonoska GOPR oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter