Bezpieczeństwo, Granice

Udzielanie pomocy załodze uszkodzonego okrętu oraz poszukiwanie i ratowanie rozbitków - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki Gdyńskiej Flotylli.

Przez cztery dni, od 15 do 18 września br. siły Dywizjonu Okrętów Wsparcia przy współpracy z Dywizjonem Okrętów Podwodnych, 43. Batalionem Saperów, Brygadą Lotnictwa MW, Morskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa prowadziły ćwiczenia na wodach Bałtyku sprawdzające ich wykorzystanie do realizacji zadań zgodnie z ich przeznaczeniem. W ramach ćwiczenia prowadzono poszukiwania rozbitków na wodach Zatoki Gdańskiej, którzy po odnalezieniu, zostali podjęci przez śmigłowiec W-3 WARM z Brygady Lotnictwa MW i przetransportowani na pokłady okrętów OORP Lech i Maćko.

Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym epizodem ćwiczenia było udzielenie pomocy uszkodzonemu okrętowi podwodnemu. Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał, że okręt podwodny zanurzył się i osiadł na dnie. Zadaniem okrętów było zlokalizowanie za pomocą sonarów, położenia okrętu podwodnego. Po wstępnym oszacowaniu pozycji, a następnie potwierdzeniu jej poprzez dokładne zbadanie sonarem oraz pojazdem podwodnym, pod wodę zeszli nurkowie z ORP Lech. Realizowali oni operację podawania powietrza na okręt podwodny oraz operację POD Posting - transport zasobników ciśnieniowych na pokład uszkodzonego okrętu podwodnego.

Ćwiczenie kończyło udzielenie pomocy medycznej dla rozbitków z okrętu podwodnego po operacji Rush Escape - samodzielnej ewakuacji załogi z wykorzystaniem skafandrów ucieczkowych. Na pokładzie ORP Lech przeprowadzono Triage medyczny. Poszkodowani wymagający natychmiastowej pomocy, zostali przetransportowani na ląd drogą lotniczą śmigłowcem ratowniczym wydzielonym z BLMW oraz łodziami ratowniczymi z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami jest stałym elementem szkolenia bojowego wszystkich jednostek MW. Szkolenie na morzu bez względu na charakter i typ jednostek obejmuje zawsze elementy akcji SAR, obrony przeciwawaryjnej, pomocy uszkodzonym jednostkom, zabiegi chemiczne, treningi łączności oraz wspólne manewrowanie okrętów.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: Archiwum dOW

0 Pierwszy raz w Marynarki Wojennej.
Uratowano załogę niewidzialnego okrętu podwodnego. Operacje zabezpieczały niewidzialne korwety wspierane przez niewidziane śmigłowce.
22 wrzesień 2020 : 09:31 wolny najmita | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter