Bezpieczeństwo, Granice

Aktywiści z organizacji "ekologicznej" Greenpeace używając statku Rainbow Warrior blokują tankowcom dostęp do rafinerii w Lysekil na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Akcja ma związek z planem rozbudowy zakładu koncernu paliwowego Preem.

Protestujący przeciwko planom powiększenia rafinerii wywiesili baner z napisem "Preem albo Paryż", nawiązujący do porozumienia paryskiego, w którym kraje zobowiązały się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W piątek szwedzka policja podjęła dialog z manifestantami, ale nie udało im się przekonać ekologów do odpłynięcia.

Jak donoszą agencje informacyjne - "statek Greenpeace znajduje się na wodach, na których ma prawo przebywać". Jest to zapewne wersja Greenpeace, ale zarazem bardzo wątpliwej racji stwierdzenie.
Na zdjęciach i materiałach video z akcji dystrybuowanych przez sam Greenpeace, widać m.in. statek Greenpeace w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od stanowiska przeładunkowego z nalewakami w terminalu rafinerii. Takie zbliżanie postronnych osób i jednostek pływających do instalacji i infrastruktury wrażliwej (jak rafinerie, terminale paliwowe) z reguły, wszędzie na świecie, jest zabronione. Podobnie nie jest zgodne z prawem blokowanie swobodnej żeglugi (często uważane za stwarzanie zagrożenia). [red.]

Blokada utrudniła ruch siedmiu statkom, dwa nie mogą wydostać się z portu, a pięć zmierzających do Lysekil tankowców czeka na wpłynięcie.
Jednym z statków, którego podejście do terminalu zablokował Greenpeace jest zbiornikowiec wahadłowy Grena Knutsen, który przywiózł przeznaczoną dla rafinerii ropę naftową z pola naftowego Gullfaks na Morzu Północnym.

Koncern Preem nie komentuje sprawy.

Według przedstawicieli Greenpeace blokada będzie trwała do chwili, gdy rząd odmówi wydania pozwolenia na rozbudowę rafinerii. "Kiedy nic nie pomaga, odwołujemy się do obywatelskiego nieposłuszeństwa" - oświadczyła szefowa Greenpeace na Szwecję Isadora Wronski.

Wcześniej sąd odwoławczy wydał wyrok zezwalający na inwestycję, ma on jednak jedynie charakter doradczy, gdyż wcześniej przejęcie sprawy ogłosiły szwedzkie władze. Procedura ta budzi wśród prawników kontrowersje.

W ostatnich dniach za wstrzymaniem rozbudowy rafinerii Preem opowiedziała się współrządząca Szwecją Partia Ochrony Środowiska Zieloni oraz nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Zdaniem jej przeciwników inwestycja przyczyni się do wzrostu emisji CO2 z 1,7 ton do 2,7 ton rocznie, stając się największym w Szwecji źródłem emisji dwutlenku węgla.

Natomiast według szwedzkiego koncernu Preem rozbudowa rafinerii oznaczać będzie rozwój gospodarczy typowo turystycznego regionu Bohuslaen i 250 nowych miejsc pracy. Firma podkreśla, że w szerszej perspektywie emisja dwutlenku węgla będzie niższa, gdyż produkowane paliwo spełniać będzie ambitne normy środowiskowe. Z powodu zaostrzenia przepisów konieczna jest inwestycja w nową linię produkcyjną. Nie ma już chętnych na tzw. ciężkie paliwo do statków (z dużą zawartością siarki), jakie było wcześniej produkowane.

Daniel Zyśk (PAP) - ze Sztokholmu, PBS (PortalMorski.pl)

Fot., video: Greenpeace 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter