Bezpieczeństwo, Granice

Siły zbrojne Iranu rozpoczęły w czwartek organizowane co roku trzydniowe manewry morskie w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz – poinformowała irańska telewizja państwowa.

Jednostki marynarki wojennej, a także sił powietrznych i lądowych ćwiczą w Zatoce Omańskiej. Jak podała telewizja, podczas manewrów zostaną użyte okręty podwodne i drony.

Dowódca dorocznych manewrów Zolfaghar-99, admirał Habibollah Sajari, oświadczył w środę, że ta gra wojenna ma na celu "poprawę gotowości do stawienia czoła zagrożeniom z zagranicy i wszelkiej możliwej inwazji".

Flota irańska operuje w Zatoce Omańskiej po wschodniej stronie Cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 20 proc. ropy przeznaczonej na rynki światowe.

W sierpniu siły irańskiej marynarki wojennej w pobliżu cieśniny Ormuz weszły na pokład tankowca pod banderą Liberii i go na krótko zatrzymały. W lipcu siły elitarnej Gwardii Rewolucyjnej wystrzeliły pocisk ze śmigłowca w kierunku repliki lotniskowca w cieśninie; ćwiczenie miało na celu pogrożenie USA w sytuacji wzmożonych napięć między Teheranem a Waszyngtonem – pisze AP.

W 2018 r. na obszarze tym doszło do serii incydentów z udziałem tankowców.

cyk/ mal/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter