Bezpieczeństwo, Granice

Jeżeli będziemy mieli złe warunki atmosferyczne, fala powodziowa powyżej półtora metra, nurt powyżej 2 m/s, czy kra zimą, to most pontonowy będziemy musimy rozpiąć - poinformował we wtorek inspektor Rodzajów Wojsk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Sławomir Owczarek.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem w Warszawie, gen. Owczarek poinformował, że żołnierze wojsk inżynieryjnych we wtorek rano "rozpoczęli przemieszczenie z Kazunia w miejsce wykonania przeprawy", której budowę planują zakończyć w czwartek.

Przyprawę będziemy szybciej mieli, ale ze względu na to, że my musimy tak przygotować ten most i stabilność tego mostu pontonowego, to będzie troszeczkę dłużej musiało potrwać. Ale w czwartek będzie cała gotowa - zapewnił generał.

Poinformował także, że zaangażowano "do dwustu żołnierzy" oraz 30 egzemplarzy sprzętu wojskowego i sześć odcinków mostowych. Dodał, że budowa jednego odcinka mostu już się zakończyła oraz, że w trakcie jest budowa drugiego. "Sądzę, że w dniu dzisiejszym będziemy już około czwartego odcinka" - ocenił.

Odnosząc się do bieżącego utrzymania przeprawy, gen. Owczarek stwierdził, że przewidziano do tego zadania "do 50 żołnierzy, przy stabilnej, dobrej pogodzie". Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku były dni i tygodnie, gdy utrzymywało przeprawę 27 żołnierzy, co według niego świadczy o tym, że zaangażowane są "tylko niezbędne siły".

Inspektor Rodzajów Wojsk ostrzegł, że jeżeli pogoda będzie niesprzyjająca, to żołnierze "będą musieli rozpiąć ten most". "Jeżeli będziemy mieli złe warunki atmosferyczne, będzie fala powodziowa powyżej półtora metra, ze względu na nurt powyżej 2 m/s, musimy go rozpiąć" - sprecyzował.

Generał wskazał też na niesprzyjające warunki w okresie zimowym, gdy "przyjdzie kra".

Do końca listopada zamierzamy utrzymać (przeprawę), natomiast jesteśmy w gotowości, jeżeli warunki atmosferyczne byłyby sprzyjające. Także jest ta możliwość (dalszego utrzymywania mostu, gdy warunki będą sprzyjające - PAP) - dodał.

Autor: Mieczysław Rudy

-1 POPRAWNIE
BEDZIEMY MUSIELI ROZPIAC !!
08 wrzesień 2020 : 09:12 Miroslaw | Zgłoś
0 tak
...rozporek.
08 wrzesień 2020 : 13:56 pek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter