Bezpieczeństwo, Granice

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.

"Portal Stoczniowy" opublikował odpowiedź Centrum Informacyjnego Rządu oraz MON na pytania, które skierował do szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz do premiera Mateusza Morawieckiego. Portal spytał o stan bezpieczeństwa morskiego oraz Marynarki Wojennej "w kontekście fatalnego stanu i zaniedbań kolejnych rządów".

W odpowiedzi strony rządowej podkreślono, że w ostatnich latach w Marynarce Wojennej RP do służby weszły całkowicie nowe okręty bojowe ORP Kormoran oraz ORP Ślązak. "Podjęto również kilka kluczowych decyzji, związanych nie tylko z pozyskaniem jednostek zabezpieczenia działań, czy jednostek pomocniczych, ale związanych z modernizacją lotnictwa morskiego" - odpowiedziano.

Poruszając temat lotnictwa morskiego instytucje rządowe wskazały, że Marynarka Wojenna otrzymała osiem zmodernizowanych śmigłowców W3-WARM Anakonda.

Dostarczone do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej śmigłowce, wraz z zamówionymi czterema śmigłowcami AW-101, pozwolą na skuteczne prowadzenie akcji poszukiwania i ratowania życia ludzkiego na morzu. Ponadto śmigłowce AW-101 zapewnią dodatkowe zdolności w zakresie zwalczania okrętów podwodnych w sytuacji konfliktu zbrojnego - zapewniono.

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej. Zmodernizowane okręty podwodne typu A17 pozwolą nie tylko wzmocnić zdolności w obszarze działań podwodnych, ale również zachować przygotowany do działań i wyszkolony potencjał ludzki. W przyszłości zapewni to sprawne wdrożenie do służby okrętów podwodnych nowego typu w ramach programu Orka - poinformowano w odpowiedzi dla Portalu Stoczniowego.

W dalszej części odpowiedzi przypomniano, że priorytetami w zakresie rozwoju i modernizacji sił morskich pozostają programy pozyskania okrętów bojowych.

Aktualnie trwa faza analityczno-koncepcyjna w zakresie pozyskania okrętów Miecznik. Prowadzone są również prace analityczno-koncepcyjne dotyczące nowych wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych dla Marynarki Wojennej RP. Ich pozyskanie zostało przewidziane w planach modernizacji Sił Zbrojnych RP - napisano.

Zapewniono też, że MON "bierze pod uwagę oraz rozpatruje wszystkie inicjatywy zmierzające do wzmocnienia potencjału Marynarki Wojennej jak i całych Sił Zbrojnych RP". "Między innymi dlatego podjęliśmy kroki zapewniające w perspektywie roku 2025 stały wzrost wydatków obronnych do poziomu 2,5 proc. PKB" - przypomniano.

Wojsko Polskie jest przygotowane, w wymiarze narodowym i sojuszniczym, do zabezpieczenia kluczowych interesów bezpieczeństwa państwa w tym szlaków handlowych. Marynarka Wojenna efektywne współdziała z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP oraz wypełnia nasze zobowiązania sojusznicze - zapewniono.

W listopadzie 2019 roku, podczas podniesienia bandery na okręcie ORP Ślązak szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w resorcie zakończono proces analityczny w kwestii okrętów podwodnych.

W rezultacie tego procesu doszliśmy do przekonania, że należy zapewnić zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne. Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym (...) jest współpraca z partnerem szwedzkim - powiedział Błaszczak.

"Przystąpiliśmy już do negocjacji w sprawie pozyskania tej zdolności pomostowej" - dodał. Zaznaczył, że "chodzi o zdolność pomostową, a nie rozwiązanie docelowe". Zadeklarował, że "rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone". Szef MON dodał, że współpraca ze Szwedami dotyczy nie tylko wyposażenia w sprzęt, ale ma także charakter współpracy operacyjnej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

W tym kontekście media informowały, że MON, jako rozwiązanie pomostowe, zamierza kupić od Szwecji dwa używane okręty podwodne typu Södermanland.

autor: Krzysztof Kowalczyk

 
+20 A17 na dobry początek..
a docelowo trwałe i ścisłe partnerstwo ze Szwecją w kwestii bezpieczeństwa na Bałtyku.
Z perspektywą na docelowe okręty typu A26.
24 lipiec 2020 : 08:46 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-30 niby partnerstwo ze Szwecją?
Szwecja jako kraj neutralny, nie może podpisywać żadnych paktów militarnych, ani jakiś tam militarnych porozumień.
Daj sobie spokój z twoim doradztwem!!!
24 lipiec 2020 : 09:31 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+24 O stosunkach Szwecja - NATO
Polecam lekturę materiałów w niżej podanych linkach:

nato.int/docu/review/pl/articles/2018/01/11/szwecja-i-nato-23-lata-wspolpracy/index.html

ukw.edu.pl/download/55493/siip1613.pdf

pl.sputniknews.com/swiat/2019111811374230-msz-rosji-wyrazilo-zaniepokojenie-w-powodu-zaciesniania-partnerstwa-szwecji-i-nato-sputnik/

Przeczytać ze _ZROZUMIENIEM_ !
24 lipiec 2020 : 09:48 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Stop ruskiej propagandzie !!!
Sputnik to ruska propaganda prosto z Kremla. To inna wersja Russia Today. Link do Sputnika co najmniej niestosowny.
25 lipiec 2020 : 14:19 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Link że sputnika?
Czyta się wszystko a nie tylko to co kadzi dobrze. Niedocenienie przeciwnika to jedna z najgłupszych rzeczy jaka można zrobić. Sputnik jest Ruskim portalem ale to też ich punkt widzenia/propaganda. Czytasz, porownujesz i masz jakiś pogląd na sytuację. Stronniczość bywa zgubna. W polityce nie ma sympatii czy antypatii. Jest tylko czysty biznes. A żeby to zrozumieć to czytasz wszystko.
25 lipiec 2020 : 20:43 Michał z UK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 To nie moja prawda.
Bez przesady, wszystkiego nigdy nie przeczytasz. Ale jak lubisz czytać ruską propagandę i masz na to czas, to twój problem. To co piszą w Sputniku, można potraktować jako ciekawostkę, ale powoływanie się przy opisie zaangażowania militarnego Szwecji, na opinię Kremla i traktowanie jej za wiarygodną, nie wydaje się najwłaściwsze. Niedługo kolejna rocznica września. Która prawda historyczna będzie twoją prawdą ? Nasza, wskazująca na Rosję Sowiecką jako jednego z agresorów winnego wybuchu światowej wojny, czy ta płynąca z Kremla, a mówiąca, że to Polska odpowiada za wybuch II WŚ ? Ja nie wątpię, czyją prawdę będzie można wyczytać w Sputniku.
25 lipiec 2020 : 22:05 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 szwedom się nie opłacało a nam tak?
Okręty o których mowa miały być wycofane z powodu braku opłacalności modernizacji.
Jeden de facto nie pływa i jest kanalizowany ponieważ nie istnieje żaden magazyn części.
Czy takie rozwiązanie jest opłacalne odtworzenie i zmodernizowanie dwóch okrętów bez części?
Jaką wartość bojową mają a jaką będą mieć?
Moim zdaniem lepiej kupić mniejsze jednostki (o wyporności 500 T) wielozadaniowe dostosowane do naszego akwenu
firmy DRASS.
25 lipiec 2020 : 22:54 Kamil Zajączkowski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Muzeum?
Czyżby planowano zakupić kolejne eksponaty muzealne? W Gdyni nie ma tyle miejsca może w Radomiu.
24 lipiec 2020 : 09:11 Marecki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+25 *
Tylko ten okręt na zdjęciu to klasa Ohio... US Navy.
24 lipiec 2020 : 11:21 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 Ale jak to?
Na profesjonalnym, branżowym portalu!? ;-)

Miłego dnia życzę.
24 lipiec 2020 : 11:49 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Jak szalec to szalec.
Widocznie okrety kupimy od Amerykanow i to od razu atomowe z rakietami balistycznymi, a Szwedzi beda tylko posrednikami.
25 lipiec 2020 : 11:30 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 A 17
Prowizorka zawsze w Polsce najdłużej się trzymała.
24 lipiec 2020 : 16:18 Bobi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Masakra
Szwedzi chcą zlomowac okrety,a szkoda kasy.i jak to bywa polska jest w pogotowiu zeby ten zlom przyjac i jeszcze za niego zapłacić, transakcja stulecia ,brawo i prosze o wiecej, moze jakies dzidy zlomuja gdzies w afryce????
24 lipiec 2020 : 17:19 Promil Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 *
Niestety "Kormoran" i dwa kolejne z serii ("Mewa" i "Albatros"), które mam nadzieję niedługo wejdą do służby w MWRP to niszczyciele min (wyspecjalizowane okręty do trałowania, rozpoznania, stawiania min, itp.), są zbyt słabo uzbrojone aby być okrętami bojowymi. Ze "Ślązaka", korwety patrolowej, po dozbrojeniu będzie można zrobić okręt bojowy. Jedynym zdolnym do działań okrętem bojowym zdaje się jest teraz korweta "Kaszub", bo "Orkany" nie są w stanie pływać, choć definicja gotowości bojowej mówi, że teoretycznie można mieć gotowość bojową ze zepsutą maszyną, to jednak co MWRP po okrętach, którymi nie da się pływać :( Przykre.
24 lipiec 2020 : 18:50 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Wacław
Hmmm a ty co, minister obrony?
24 lipiec 2020 : 22:18 Ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Pseudomodernizcja
Jaki rząd taka polityka obronna...Zobaczymy,zrobimy,dowiemy się zmodernizujemy ,no wicie rozumiecie towarzyszu
A tymczasem masowe zwolnienia w gdyńskich stoczniach


wiem , wiem...Wina Tuska
25 lipiec 2020 : 05:29 Henio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ORKANY
wychodzi że zbyt dużo > KORNIKÓW < w MW może MON ,podejmuje dziwne decyzje , należy bezwzględnie wymienić silniki przynajmniej na jednym , wymienione silniki będą magazynem części dla pozostałych ,które też z czasem należy wymienić
24 październik 2020 : 14:40 rezerwa 77r. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Nie zna życia kto....
Proponuję w racja oszczędności podnieść z dna Bałtyku kilka niemieckich U-Bootów. Zeskrobiemy rdzę,pomalujemy i będą jak nowe. Jest jeszcze druga alternatywa kajaki drewniane i pontony Chińczycy przyślą nam po taniu kilka kontenerów.
25 lipiec 2020 : 04:59 Tommy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Gdzie ta odbudowa przemysłu Stoczniowego
Może i za Tuska było , źle ale była robota a teraz co Remontowa jako tako coś tam przedzie i Cryst , Marynarka Wojenna okrętów nie buduje ,już niedługo tylko dla młodych coś będzie do roboty, najlepiej wszysko zamknąć ,nie opłaca się tylko 500+,co kurna da Przekop jak nie będzie czympo nim pływać
Nam się k..... należało
25 lipiec 2020 : 05:36 Henio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Chorąży
Błaszczak tym swoim tłumaczeniem obraża moją inteligencję.
Ile lat trzeba siedzieć i myśleć nad koncepcją urojenia marynarki wojennej RP ?
To jest parę miesięcy i podjęcie decyzji o zakupie OP z pociskami kierowanymi wystrzeliwanymi z pod wody.
Okręty typu Ticonderoga Plus kilkadziesiąt samolotów wielozadaniowych plus ZOP.
Pan Błaszczak zapomina że wybory nie są dożywotnie
25 lipiec 2020 : 07:02 Jacek Budzyñski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Ciemny Lud to kupi.
Wiele krajów tzw. III Świata ma dużo nowocześniejsze marynarki wojenne, a u nas jak zwykle huczne zapowiedzi, a po nich dziadowanie i złom ściągany z różnych krajów. Wszystko "w ramach zdolności pomostowej". Ale nie ma co się dziwić, jeśli na PMW planuje sie wydać ok. 730 milinów złotych, a na TVPiS, pisowską tubę propagandową, lekką ręką wydaje się 2 miliardy, to jest jak jest. Ktoś musi przecież wciskać Ciemnemu Ludowi, że jesteśmy Silni, Zwarci i Gotowi.
25 lipiec 2020 : 07:38 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter