Bezpieczeństwo, Granice

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Dodał, że wzrost nakładów byłby korzystny nie tylko dla tego rodzaju sił zbrojnych, ale i dla krajowego przemysłu stoczniowego. Za ustawowym zapewnieniem określonej wysokości nakładów na siły morskie opowiedział się prezydent Andrzej Duda.

Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP z propozycją zapisania procentowego udziału wydatków na Marynarkę Wojenną – powiedział szef prezydenckiego BBN. Zastrzegł, że nie chciałby jeszcze podawać, ile wynosi ten udział.

Prezydent (Andrzej Duda) jest konsekwentny. Wielokrotnie, co najmniej od 2016 roku, podnosił w swoich publicznych wystąpieniach kwestię zaniedbań i niedostatecznych inwestycji – dodał Soloch. Przypomniał, że 8 czerwca w Lęborku prezydent wyraził życzenie, by na Marynarkę Wojenną była przeznaczana ustawowo określona część budżetu obronnego. Prezydent powiedział też wtedy, że uzyskał deklarację poparcia ze strony szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Według szefa BBN "wszelkie tego typu deklaracje mają sens, kiedy są uzgodnione i powstają we współpracy ze stroną rządową; to daje możliwość ich realizacji".

Prezydent zlecił nam przygotowanie projektu ustawy morskiej. Uważamy, że – jak wielokrotnie podkreślał Andrzej Duda - ten projekt ma zarówno wymiar militarny, jak i gospodarzy. Ta ustawa wzmacniałaby Marynarkę Wojenną, ale równocześnie byłaby realnym wzmocnieniem polskich stoczni, szczególnie w warunkach kryzysu, ponieważ zakładamy, że modernizacja MW odbywałaby się z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego – powiedział szef BBN.

Ósmego czerwca w Lęborku (woj. pomorskie) prezydent, który wcześniej obserwował na poligonie w Ustce fragment ćwiczenia Anakonda-20, powiedział, że chciałby, by w wydatkach obronnych - które zgodnie z ustawą mają stopniowo rosnąć do poziomu 2,5 proc. PKB - "była dedykowana część, zapisana na polską Marynarkę Wojenną". Andrzej Duda dodał, że deklarację wsparcia w forsowaniu takiego projektu złożył minister obrony Mariusz Błaszczak.

W tegorocznym budżecie na wydatki obronne zaplanowano ponad 49 mld zł, co oznacza 2,1 proc. PKB. Na najliczniejsze Wojska Lądowe przeznaczono 4,15 mld zł, na Siły Powietrzne 1,8 mld zł, na Marynarkę Wojenną 737 mln zł, na WOT blisko 689 mln zł, na Wojska Specjalne 420 mln zł, a na duszpasterstwa 25,7 mln zł.

Ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakłada stopniowy wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc PKB w roku 2030. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP podpisana przez prezydenta w maju za zasadne uznaje osiągnięcie tego poziomu w roku 2024.

autor: Jakub Borowski

+6 Strzyża
Po kiego grzyba wydatki na duszpasterstwo w armii ?! Mało w Polsce jest kościołów ?
10 lipiec 2020 : 14:02 GieTek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 dom wariatów
prezydent wyraził życzenie, by na Marynarkę Wojenną była przeznaczana ustawowo określona część budżetu obronnego. Prezydent powiedział też wtedy, że uzyskał deklarację poparcia ze strony szefa MON Mariusza Błaszczaka
WYRAZIŁ ŻYCZENIE !!!!
W tegorocznym budżecie na wydatki obronne zaplanowano..... na Marynarkę Wojenną 737 mln zł, na WOT blisko 689 mln zł....
NA PARTYZANTÓW ANTONIEGO zaplanowano niewiele mniej niż na ....MARYNARKĘ WOJENNĄ !!!!!
10 lipiec 2020 : 16:50 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 finanse
na płace na poziomie najnizszej krajowej wystarczy, powinno jeszcze wystarczyć na firmę zewnetrzną, która zajmie się sprzataniem i wywozem nieczystości
10 lipiec 2020 : 19:08 marek 111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Propaganda priorytetem.
2 miliardy na TVPiS, niecale 800 milionow na marynarke wojenna. Propaganda dla Zwierzchnika Sil Zbrojnych Andrzeja Dudy, wazniejsza od obronnosci.
10 lipiec 2020 : 21:12 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter