Bezpieczeństwo, Granice

Pierwsza bezzałogowa łódź brytyjskiej marynarki wojennej jest gotowa do testów - poinformował serwis internetowy stacji BBC. Doposażenie motorówki w nowe możliwości to część wartej 3 mln funtów inwestycji w rozwój technologii bezzałogowych Royal Navy.

Bezzałogowe łodzie hybrydowe, takie jak nowa wersja Pacific 24, mogą być wysyłane na misje indywidualne bądź grupowe i osiągać na wodzie prędkość do 38 węzłów.

"Pływający dron" przed doposażeniem go w technologię umożliwiającą pracę bezzałogową był wykorzystywany w operacjach prowadzonych wspólnie z okrętami wojennymi Royal Navy od ponad 25 lat.

Wykorzystanie łodzi tego typu ma bardzo duże znaczenie w operacjach ratowania życia na morzu, poszukiwaniach osób zaginionych, a także w zadaniach rutynowych, takich jak przewóz załogi i towarów ze statku na statek, bądź też ze statku na ląd.

Według BBC zmodyfikowana wersja Pacific 24 pozwoli na poszerzenie zakresu czynności wykonywanych przez tego rodzaju jednostki. Motorówka ma być kontrolowana zdalnie przez załogę okrętu macierzystego, takiego jak np. fregata lub niszczyciel.

Minister obrony Jeremy Quin w rozmowie z BBC stwierdził, że "rozpoczęcie testów bezzałogowej łodzi Pacific 24 jest ważnym krokiem w stronę rozwoju możliwości działań autonomicznych floty Royal Navy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza marynarka pozostaje na froncie innowacji technologicznej i militarnej, gotowa na spotkanie ewoluujących zagrożeń na współczesnym polu walki".

Za projekt modyfikacji Pacific 24 odpowiada specjalistyczny dział NavyX marynarki wojennej Wielkiej Brytanii, który zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ramach Royal Navy. Zespół NavyX współpracuje przy projekcie z koncernem BAE Systems, a Pacific 24 został rozbudowany w stoczni marynarki wojennej w Portsmouth.

Testy, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, pomogą zdecydować dowódcom marynarki, czy Royal Navy zainwestuje w całą flotę bezzałogowych łodzi, czy też jedynie w kilka jednostek z zastosowaniem w określonych misjach.

mfr/ mam/

Fot.: BAE Systems

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter