Bezpieczeństwo, Granice

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak będą w poniedziałek na poligonie w Ustce obserwować element ćwiczenia Anakonda-20 – poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

O godz. 15.00 na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będą obserwowali główny element taktyczny ognia połączonego (Joint Fires) podczas ćwiczenia Anakonda-20 – poinformowało BBN.

Będzie on polegał na skoordynowanym wsparciu ogniowym prowadzonym na morzu przez śmigłowce Mi-14, w powietrzu przez samoloty F-16 i Su-22 i na lądzie przez samobieżne armatohaubice 155 mm Krab.

W planie są wystąpienia prezydenta i szefa MON.

Rozpoczynająca się w poniedziałek ósma edycja ćwiczenia Anakonda odbędzie się bez udziału wojsk sojuszniczych. Z powodu pandemii i zaangażowania wojsk w jej powstrzymywanie, została też przesunięta data ćwiczenia planowanego początkowo na maj-czerwiec.

W ćwiczeniu zorientowanym na doskonalenie działań różnych rodzajów sił zbrojnych wyeksponowana będzie rola Marynarki Wojennej doskonalącej współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Działalność marynarki zostanie wpisana w operację połączoną, prowadzoną na całym terytorium kraju.

Wojska Lądowe będą ćwiczyć wsparcie ogniowe sił morskich. Ćwiczenie będzie się odbywać na poligonie w Ustce, w miejscu ćwiczenia Gepard-20 w Orzyszu i ćwiczenia Karakal-20 w Nowej Dębie.

Ćwiczenie Anakonda – największe narodowe ćwiczenie Wojska Polskiego – odbywa się co dwa lata od 2006 r. Jego organizatorem jest DO RSZ. Dotychczas największa była edycja z 2016 r. – były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. – wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

Autor: Jakub Borowski

Komentarze   

+4 ;))
Te nasze okręty marynarki na tym zdjęciu to wygladaja jak kutry rybackie z jakiegos azjatyckiego kraju....
06 czerwiec 2020 : 08:09 Xsawier Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 PIS i MON marnuje pieniądze na budowy byle co .
Polska Marynarka Wojenna pływa na ćwiczeniu Anakonda-20 tylko i wyłącznie z holownikami Bolko i Leszko i Ślązak do minowania. Bo Polska nie posiada nowoczesnej Marynarki Wojennej . Wstyd budują w Polsce tylko holowniki , minowce czy Ratownik to wstyd na całą Polskę . Gdzie nowoczesne fregaty rakietowe np. LSC , FREEM czy nawet Korwety rakietowe a gdzie są łodzie podwodne z rakietami manewrujące . Polska tylko posiada nowe zwykłe holowniki i tylko to jest budowane wstyd , to nas nigdzie nie obroni. MON i PIS marnuje pieniądze podatników na niepotrzebne statki . Marynarka Wojenna potrzebuje statków uzbrojonych pod zęby , a mamy holowniki i muzealne statki .
06 czerwiec 2020 : 14:16 Rafał38 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 państwo z kartonu
Gdzie broń masowej zagłady? Rakiety balistyczne międzykontynentalne z głowicami atomowymi, gdzie niszczyciele rakierowe dla marynarki wojennej, gdzie okręty podwodne o napędzie atomowym, wreszcie gdzie tuzin lotniskowców i setka helikopterów bojowych typu Apache?
06 czerwiec 2020 : 16:15 Luigi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Od bolka do lolka
Braki sprzetowa w naszej armi ,to zasluga patriotow z,,okraglego stolu''ktorzy zaslepieni egoizmem zapomnieli o bezpieczenstwie Polski.Przez ponad 25lat mielismy rzady postkomunistycznych demokratow ktorzy inwestowali w swoj prywatny dobrobyt..
07 czerwiec 2020 : 09:29 tomm Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 .....
Od 5-ciu lat mamy rządy "patriotycznych" demokratów ,którzy także inwestują w swój prywatny dobrobyt. W okresie 5-ciu lat "dobrej zmiany" udało im się ukończyć ORP Ślązak i zmienić nazwę stoczni na grożnie brzmiącą "WOJENNA", (brawo Antoni). Pretensje o brak korwet rakietowych czy okrętów podwodnych kierować należy do MON (Antoni ! Mariusz !) o zakup bo "wojenna" niczego nie zbuduje, vide "Ślązak".
07 czerwiec 2020 : 12:47 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Paranoja pisu .
Mamy rządy niedemokratyczne bo PIS bliżej jest do Rosji i na wschodnie państwa niedemokratyczne . A Demokratyczne rządy na zachód takiego rządzenia jak my mamy tam nie ma na zachodzie . PIS to zło , a statek byle co budowany tak długo. Byle jest i nie warty nic ten Ślązak , a Antoni to zwykły nikt człowiek który nic nie rozumie , i nie potrafił nic zrobić z Wojskiem jedynie rozwalił Wojsko Polskie i Marynarkę Wojenną . Pisowcy nic nie potrafią .
07 czerwiec 2020 : 19:13 Rafał38 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Komentarz
Na zdjęniciu wszystko ładnie pięknie , ciekawe jak daleko dopłynom .
08 czerwiec 2020 : 21:28 Kurlanc Rafał Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: