Bezpieczeństwo, Granice

Jeden marynarz zginął, a kilkunastu zostało rannych podczas niedzielnych manewrów morskich w Zatoce Omańskiej - podała irańska telewizja państwowa i agencja Fars. Okręt wspomagający został omyłkowo trafiony pociskiem rakietowym. Według BBC News okręt zatonął, a kilkudziesięciu marynarzy zginęło.

Do incydentu doszło w pobliżu portu Bandar Abbas nad Zatoką Omańską. Pocisk trafił w Konarak, okręt wsparcia klasy Hendidżan (Hendijan), biorący udział w ćwiczeniach - podała irańska telewizja, na którą powołuje się agencja AP.

Telewizja opisała uderzenie pocisku jako "wypadek", tłumacząc, że Konarak pozostał zbyt blisko celu. Jak dodano, Konarak ustawiał cele w wodzie, które inne okręty ostrzeliwały.

Portal BBC News podaje, powołując się na nieoficjalne źródła, że "w przypadkowym ostrzale własnych sił" marynarki wojennej, w którym został zatopiony okręt, zginęło kilkudziesięciu marynarzy. Miejscowi dziennikarze powiedzieli BBC News, że fregata Dżamaran (Jamaran) testowała nowy pocisk przeciwokrętowy, który namierzył i trafił w okręt wsparcia logistycznego Konarak.

Według nieoficjalnych doniesień, Jamaran - obsługiwany przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej - wystrzelił pocisk przedwcześnie, zanim Konarak zdążył oddalić się od pływającego celu, który holował na wyznaczone miejsce. Filmy zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują, jak najpewniej ranni marynarze przenoszeni są do karetek pogotowia.

Jak informują irańskie media, Konarak przeszedł remont w 2018 r., mógł wystrzeliwać rakiety morskie. Zbudowany w Holandii 47-metrowy okręt był w służbie od 1988 roku, miał wyporność 40 ton, jego załoga liczyła 20 marynarzy.

W Bandar Abbas mieści się główna baza marynarki wojennej Iranu. Iran regularnie organizuje ćwiczenia w rejonie strategicznej cieśniny Hormuz, wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez którą przepływa 20 proc. światowej ropy.

Piąta Flota USA, która monitoruje ten region, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz - podała agencja AP. Zwróciła uwagę, że media irańskie rzadko informują o wpadkach podczas swoich manewrów. Incydent ten ma miejsce także w czasie zwiększonych napięć między Iranem a USA.

Aktualizacja, godz. 9:25

Irańska armia potwierdziła nieoficjalne informacje BBC News, w omyłkowym ostrzale sił marynarki wojennej podczas niedzielnych ćwiczeń w Zatoce Omańskiej zginęło 19 irańskich marynarzy, a 15 zostało rannych.

cyk/ mal/ PortalMorski.pl

1 1 1 1

Źródło: