Bezpieczeństwo, Granice

Prawie połowa załogi na francuskim lotniskowcu zakażona koronawirusem. U niemal połowy liczącej 2,3 tys. osób załogi lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek francuska minister sił zbrojnych Florence Parly. 545 marynarzy ma objawy Covid-19, a 24 przebywa w szpitalu - dodała. 

Źródło pojawienia się koronawirusa na lotniskowcu nie jest jeszcze znane. Wykonujący misję na Atlantyku okręt nie miał od 16 marca kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i po zaistnieniu związanych z koronawirusem podejrzeń poinformował 8 kwietnia o skierowaniu się w rejs powrotny do Francji.

Zarówno rzecznik francuskiej marynarki wojennej w czwartek, jaki i minister Parly w piątek zaprzeczyli formalnie twierdzeniom marynarza, zgodnie z którymi dowódca lotniskowca zaproponował przerwanie misji po trzydniowym postoju w Breście na północnym zachodzie Francji w połowie marca. Według marynarza propozycja ta została odrzucona.

Parly oceniła również, że na tym etapie niemożliwe jest potwierdzenie, czy wirus był na pokładzie lotniskowca przed postojem w Breście.

Według agencji Reutera marynarka broni swoich decyzji związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa na pokładzie lotniskowca.

"Jesteśmy i będziemy transparentni" - oświadczyła dyrektor wojskowych służb medycznych (SSA), dr Marilyne Gygax Genero, cytowana w komunikacie komisji francuskiego senatu. "Zakażenie na lotniskowcu jest absolutnie ważnym wydarzeniem (...). Pod koniec tego kryzysu bez wątpienia będą wyciągnięte konsekwencje" - podkreśliła.

Przewodniczący komisji senatu, Christian Cambon, zapowiedział, że poprosi minister sił zbrojnych o systematyczne badanie żołnierzy przed rozpoczęciem misji.

"Nie jest zrozumiałe, że wojskowi nie korzystają z testów przed udaniem się na misje ze względu na bezpieczeństwo, ale także wydajność operacyjną" - zaznaczył.

Zgodnie z komunikatem prasowym Genero uznała, że obecnie nie jest możliwe poddanie testom wszystkich francuskich jednostek wojskowych ani nakazanie noszenia maseczek.

Wcielony do służby w 2001 roku Charles de Gaulle jest okrętem flagowym francuskiej marynarki wojennej i jedynym atomowym lotniskowcem zbudowanym przez państwo inne niż USA. 

+2 prawie połowa ?
Sprawdzmy: 545+24=569, 2300:569=4.0421792619 wychodzi 1/4 (ca. 25%) to zaledwie połowa połowy. Czyżby pisał to absolwent telewizyjnej szkoły TVP
18 kwiecień 2020 : 10:48 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Można być nosicielem
I samemu nie wykazywać objawów.
19 kwiecień 2020 : 09:35 Franek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Myślę sobie że
Franek:
Taka mi obserwacja życiowa wyszła:
Można być NOSICIELEM WIEDZY, MĄDROŚCI ale nie wykazywać jej OBJAWÓW:
to częsty przypadek gdy nosi się książki w tornistrze i do nich nie zagląda.
20 kwiecień 2020 : 10:50 xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Elyty
Maciek2: Podpisał się pod tym PAP a tam przecież pracuje intelektualna elyta dziennikarstwa naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej...
20 kwiecień 2020 : 10:52 xyz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 masakra
tak to jest jak sie tylko bezkrytycznie i bezmyślnie zamieszcza agencyjne materiały.
18 kwiecień 2020 : 17:59 Tiko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zapytam
Człowiek jest nosicielem koronawirusa,wirusa opryszczki twarzy,wirusa półpaśca i zapewne innych jeszcze wirusów.Nazwa koronawirus sugeruje że wirus ten powoduje chorobę naczyń wieńcowych,która to choroba nęka ludzi od dawien dawna gdy jeszcze nie wiedziano że są wirusy a koronawirus w szczególności.Obecnie przestano mówić że trzeba dbać o właściwe ciśnienie krwi,poziom cholesterolu,unikać stresów,aby tętnice(koronatętnice) dostarczające krew z tlenem do serca nie zatkały się.Wystarczy się odilzolować,założyć maseczkę i utrzymać dystans (a)społeczny i nie będziesz miał wieńcówki .Prawda,że proste?
19 kwiecień 2020 : 19:41 Walenty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zapytam
Czy świat walczy z koronawirusem w taki oto sposób:Spotyka się dwóch znajomych,jeden z nich ma okropnie opuchniętą twarz.Pada pytanie.Co się stało?Odpowiedź.Pszczoła.Pytanie.Co,ugryzła Cię?Odpowiedź.Nie,nie zdążyła.Tata łopatą zabił.
20 kwiecień 2020 : 07:26 Walenty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: