Bezpieczeństwo, Granice

655 nielegalnych migrantów utonęło od początku bieżącego roku podczas morskiej przeprawy z Afryki do Hiszpanii - poinformowała we wtorek hiszpańska pozarządowa organizacja broniąca praw człowieka Caminando Fronteras (CF).+

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa CF Helena Maleno, najwięcej zmierzających do Hiszpanii migrantów zginęło w wodach Morza Alborańskiego (w zachodniej części Morza Śródziemnego), a także w Cieśninie Gibraltarskiej. "Dotychczas udokumentowano 655 utonięć. Z morza udało się jednak wyłowić zwłoki tylko 137 osób" - wyjaśniła Maleno.

Przedstawicielka CF oceniła, że liczba 425 zmarłych podczas przeprawy do Hiszpanii osób, którą podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), jest zaniżona i odbiega od stanu faktycznego.

Z danych CF wynika, że odsetek ginących podczas podróży do Hiszpanii migrantów jest wciąż wysoki. "Wprawdzie w 2018 r. utopiły się podczas przeprawy do naszego kraju 744 osoby, czyli relatywnie więcej niż w 2019 r., ale tegoroczna liczba migrantów podejmujących się takiej podróży była zdecydowanie niższa” - podkreśliła Maleno.

Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że w bieżącym roku liczba nielegalnych przybyszów docierających do Hiszpanii będzie znacząco niższa niż w rekordowym 2018 r. Wówczas do kraju przybyło ponad 64 tys. migrantów, z czego 57,5 tys. drogą morską.

zat/ zm/ akl/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter