Bezpieczeństwo, Granice

Zgrupowanie sił zbrojnych Rosji w obwodzie kaliningradzkim zostało wzmocnione oddziałem dronów Forpost, które wkrótce zostaną uzupełnione nowocześniejszymi bezpilotowymi maszynami typu Orion i Korsar - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".

Latem br. oddział dronów Forpost wszedł w skład odtworzonego w 2018 roku 689. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego lotnictwa Floty Bałtyckiej, który stacjonuje na lotnisku Czkałowsk pod Kaliningradem. Powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji gazeta podała, że drony będą patrolować wybrzeże i akwen Bałtyku, a w razie konfliktu zbrojnego będą identyfikować cele i naprowadzać na nie lotnictwo oraz bojowe środki obrony brzegowej.

Budowane na licencji izraelskiej firmy IAI drony Forpost o masie startowej 450 kg mogą przebywać w powietrzu do 17,5 godzin przy prędkości 200 kilometrów na godzinę i osiągać pułap 5 tys. metrów. Maksymalna dopuszczalna odległość drona od operatora wynosi 250 kilometrów. Wyposażenie Forpostów pozwala na wykonywanie zdjęć, także dla celów kartograficznych, oraz na rozpoznawanie i zakłócanie środków walki elektronicznej przeciwnika. Izraelski pierwowzór Forposta znany jest jako Searcher.

Drony Orion, których dostawy mają się rozpocząć w bieżącym roku, są od Forpostów znacznie większe. Przy masie startowej 1100 kg i ładunku użytecznym 350 kg mogą utrzymywać się w powietrzu przez jedną dobę. Zaprezentowano już trzy rodzaje amunicji dla Orionów o masie od 25 do 50 kilogramów każda.

Drony Korsar, które także mają pojawić się w obwodzie kaliningradzkim, są mniejszymi aparatami tego rodzaju. Ich masa startowa wynosi 200 kg, a maksymalna długotrwałość lotu 10 godzin. Przewiduje się, że będą uzbrajane w przeciwpancerne pociski kierowane Ataka (oznaczenie zachodnie AT-9 Spiral).

Jak podkreślają "Izwiestija", modernizację i przezbrajanie jednostek lotnictwa Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim podjęto w 2016 roku "na tle raptownego wzmocnienia NATO, rozmieszczania dodatkowych sił Sojuszu i stałych ćwiczeń (NATO) w krajach bałtyckich oraz w Polsce".

W 2010 roku 689. pułk myśliwski został rozformowany, a w dwa lata później jego samoloty przebazowano do Czerniachowska w związku z remontem lotniska Czkałowsk. W momencie odtworzenia w 2018 roku pułk dysponował 10 myśliwcami Su-27 i trzema szkolno-bojowymi maszynami Su-27UB. Planuje się uzupełnienie ich myśliwcami Su-27MS i w dalszej przyszłości także myśliwcami Su-35S.

Z Moskwy Anna Wróbel

+2 Drony
Bedzie obserwacja budowy przekopu w detalu?
06 listopad 2019 : 18:13 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter