Bezpieczeństwo, Granice

Szwedzkie wojsko błędnie odczytało sygnał jako dowód na istnienie okrętu podwodnego, który miał pływać w 2014 r. w Archipelagu Sztokholmskim; w rzeczywistości były to dane wysłane przez meteorologów do boi pomiarowej - ujawnia w środę gazeta "Svenska Dagbladet".

Szwedzki dziennik opisuje kulisy operacji wywiadowczej "Orzeł", przeprowadzonej w dniach 17-24 października 2014 r. po informacjach o możliwej obcej działalności w Archipelagu Sztokholmskim. Jak stwierdził wówczas na konferencji prasowej szef szwedzkich sił zbrojnych Sverker Goeranson, "niewielki okręt podwodny naruszył szwedzkie wody". Głównym dowodem na jego istnienie miał być zapis sygnałów odebranych przez wojsko, ale według gazety, która powołuje się na źródło związane ze sprawą, zostały one niewłaściwie zinterpretowane.

Jak pisze "Svenska Dagbladet", 21 października 2014 r. dwa szwedzkiego okręty podwodne monitorowały naruszenia wód terytorialnych Szwecji. "W tym samym czasie statek szwedzkiego urzędu transportu morskiego prowadził akcję ratowania jednej z boi należących do szwedzkiego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, wysyłając w kierunku urządzenia zakodowany sygnał dźwiękowy, aby się wynurzyło" - podaje gazeta. Według niej informacja ta została odczytana przez szwedzki okręt podwodny starszego typu jako dowód obecności obcego obiektu podwodnego. "Późniejsze analizy informacji zebranych przez drugą jednostkę, okręt mający nowocześniejszy sprzęt, dały odpowiedź, że był to sygnał przeznaczony dla boi pomiarowej" - tłumaczy "Svenska Dagbladet".

Według niej o wystąpieniu błędu resort obrony i rząd zostali poinformowani w maju 2015 r., a cztery miesiące później szwedzki parlament. Informacja nie została jednak nigdy ujawniona publicznie. Spowodowała wszelako, że podjęto decyzję o zwiększeniu nakładów na obronność, w tym zakup nowych okrętów podwodnych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

0 -
A to ci mikrusek:)Takim to można dokonać udanego ataku nawet na jeziorze na Kaszubach. Ależ tam musi być ciasno w środku.Szacunek dla projektantów, jeszcze większy dla załogi
17 październik 2019 : 04:29 Krzych | Zgłoś
0 MIkrusek
Chyba nie mają tam jednak zbyt ciasno, skoro obsługują to cudo w białych koszulach i "pod krawatem"
18 październik 2019 : 10:38 Andrzej46 | Zgłoś
0 zaskakujące wttłumaczenie ...
Dziwi to wytłumaczenie gdy jako dowód ingerencji MOP na szwedzkich wodach pokazano zdjęcie śladu kadłuba o długości ok. 30 m ... Czy to ślad z boi ??? poniżej link do artykułu z rzeczonym zdjęciem

defence24.pl/sily-zbrojne/poszukiwania-sprawcy-wtargniecia-na-wody-szwecji-rosja-w-tajemnicy-buduje-okrety-podwodne
21 grudzień 2021 : 09:57 krakdomfin@interia.eu | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter